zzzzz

Lze doplatit zvýšení starobního důchodů zpětně?

Moje maminka je už 4 roky v řádném starobním důchodu, pobírá peníze, ale při tom i pracuje a odvádí soc. i zdrav.

Narazila jsem na tento článek a konkrétně mi jde o bod 10 http://www.no­vinky.cz/finan­ce/345451-lide-ve-vypoctu-vyse-duchodu-tapou-aneb-deset-nejcastejsich-mytu-o-penzich.html

Nikdy o přepočítání nežádala, teď ji tam pošlu:-) Když doloží, že pracuje a požádá správu o přepočítání důchodu, bude si to moci nárokovat i zpětně, pokud ano za jakou dobu?

Pracuje celou dobu co je v důchodu, sice jen na zkrácený úvazek, ale v klasickém PP.

Vůbec se v důchodech nevyznám, tak budu ráda, pokud mi někdo k tomu něco napíšete:-) Předem dík:-)))

Nejlepší odpověď
marci1

S účinností od 1. 1. 2014 dochází ke změně § 34 zákona o důchodové pojištění a pracující důchodce si může požádat o zvýšení starobního důchodu za každých 360 kalendářních dní výdělečné činnost vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu. Od 1. ledna tedy již neplatí podmínka nepřetržitého trvání výdělečné činnosti po dobu dvou let nebo nutnost ukončení zaměstnání (popsáno dále v textu). Tato změna však neplatí retroaktivně, to znamená, že podle nových podmínek nebude možno žádat zpětně před 1. 1. 2014, ale až od 1. ledna 2014.
Podrobněji ve zdroji :

Zdroj: http://www.na­seduchody.cz/cla­nek_70-prepocet-duchodu-pracujiciho-duchodce.html

Další odpovědi
mosoj

Po dvou letech práce vedle starobního důchodu lze požádat o zvýšení důchodu.
Za každý rok se zvyšuje procentová výměra o 0,4 %.
Zkrácený pracovní úvazek se bude přepočítávat na normální . Výpočet se bude počítat od začátku souběhu důchodu a prac. poměru. Zpětně to ale pravděpodobně nikdo doplácet nebude.

http://www.me­sec.cz/aktuali­ty/pracujici-duchodce-ma-narok-na-zvyseni-duchodu/

rigormortis

Lze vyplatit maximálně tři měsíce nazpět (http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1995-117)
§ 53 (3) a)

ivzez

Zzzzz, do důchodů s výjimkou ČSSZ/OSSZ nikdo moc nevidí.
Tzn., že je nutné brát všechny informace, které v internetu najdete
(s výjimkou webu ČSSSZ) „s rezervou“.

Obecně:
Důchody se doplácejí (pokud vím) až 5 let zpětně.
[Setapouch odkazuje na státní sociální podporu,
což je něco jiného než důchody.]

Podle poslední změny lze doplatit důchod pouze za dobu od 1. ledna 2014.
Ovšem za předchozí období by mělo být možné doplacení podle starší úpravy.

Doporučte mamince zajít na místně příslušnou OSSZ.
Může se předem objednat k vedoucí pobočky,
od které se dozví nejvíce.

Na místě může podat žádost a protože se podepíše
před úředníkem OSSZ, nemusí nikde „lítat“
kvůli ověření podpisu.

Držím mamince palce
a dejte nám vědět, jak to dopadlo.
Doplňuji:
Oprava:
Odkaz na něco jiného dal Rigormotis, nikoliv Setapouch.
Omlouvám se.

ivzez

Kontakty na OSSZ: http://www.cssz­.cz/cz/kontak­ty
Call–centrum pro důchodové pojištění: 257 062 860
Znáte-li jméno konkrétní/ho úřednice/úředníka,
můžete zkusit napsat na e-mail ve tvaru:
Jmeno.Prijmeni@cssz.cz
(vše malými písmeny, velká jsem použila kvůli lepší čitelnosti).