Avatar uživatele
Zlatý

Kto bol v Československu prvý hudobný skladateľ využívajúci pri komponovaní osobný počítač?

Pri čítaní o smrti Radka Brzobohatého a otázky od venkovana "spomienka na človeka, s ktorým vás viazal oficiální poměr" som si spomenula na Jaroslava Filipa ako nadšeného propagátora symbioózy hudobného skladateľa a počítača a novonarodeného internetu (v tých časoch strááášne pomalého). Bol to pre mňa prvý hudobník, ktorý nosil svoju hudbu vo vrecku nohavíc - na diskete. Traduje sa, že bol prvým takýmto hudobníkom.
Zaujíma ma,
Jaroslav Filip bol naozaj prvý profesionálny hudobník komponujúci hudbu na počítači v Československu, alebo, kto bol prvý? (Myslím len v Československu, nie na svete)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nebyl to RUDOLF RŮŽIČKA, skladatel - z Janáčkovy akademie múzických umění Brno?
Ve Studiu pro experimentální hudbu Československého rozhlasu v Plzni, prvním profesionálním elektroakustickém studiu v České republice, byla již v roce 1969 uspořádána mezinárodní soutěž o nejlepší skladbu v oboru konkrétní a elektronické hudby pod názvem "MUSICA NOVA".

První cenu v této soutěži získal Rudolf Růžička za skladbu "Gurges", druhou cenu Karel Odstrčil za kompozici "Gándhí", třetí cenu Miroslav Hlaváč za "Biochronos" a čtvrtou cenu Arnošt Parsch za "Transposizioni II".

JOSEF GERBRICH, programátor - Ústav výpočetní techniky UJEP Brno a RUDOLF RŮŽIČKA, skladatel - Janáčkova akademie múzických umění Brno vypracovali POČÍTAČOVÝ PROGRAM PRO VZNIK ELEKTROAKUSTICKÝCH SKLADEB.

http://forfest.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kdo byl první,to si hádat netroufnu.Ale znám Ladislava Faktora,který,ještě s dalšími,skládal hudbu na počítači Comodore 800.Počítač měl displej na kterém se pomocí programu zobrazila notová osnova a zapsanou skladbu,nebo jenom kus motivu, uměl přehrát.Zvuk sice nic moc,ale pro představu to stačilo.To bylo kolem roku 1985-87.Ale kdo byl ten opravdu první,netuším.


Avatar uživatele
Registrovaný

Já bych řek skupina ORM
Doplňuji:
Petr a Pavel ORM ·

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Je trochu rozdiel vo význame pojmov:
elektroakustická hudba
http://cs.wikipedia.org/…

počítačová hudba
"Počítače byly v umělecké oblasti použity brzy po prvním rozšíření prakticky použitelných strojů. Pokusy s tvorbou počítačové hudby byly vlastně prvním užitím počítačů v umění vůbec, a to již od roku 1949 v USA. První závažná autonomní počítačová skladba byla veřejně provedena 9.8.1956. Vznikla s pomocí počítače Illiac na universitě v Illinois, jejími autory byli L.HILLER a L.ISAACSON. Skladbu nazvali Illiac Suite pro smyčcový kvartet [6] . Od té doby se věnovala počítačové tvorbě řada významných skladatelů, mj. P.BOULEZ, J.CAGE, G.M.KOENIG, K.STOCKHAUSEN a Y.XENAKIS. Dále z významných polských skladatelů W. KOTONSKI, v SSSR E.DĚNISOV a skupina skladatelů při výpočetním středisku Akademie věd SSSR. I v ČSSR je řada skladatelů, kteří se věnují tvorbě počítačové hudby. Na Janáčkově akademii múzických umění v Brně probíhá od r.1969 v rámci postgraduálního studia skladatelů výuka kompozice počítačové hudby. Ve Spojených státech na každé universitě existuje elektroakustické a počítačové středisko pro účely výuky a výzkumu.
Od konce 60. let se připojují k počítačům syntezátory, počítači ovládané přístroje na výrobu syntetických zvuků."
http://www.cibulka.com/…

http://www.dreamface.net/…

Avatar uživatele
Zlatý

led

tom004, myslel ste snáď Atari800 alebo Commodore64 ale to bola len taká pseudohudba, ale pekne sa programovala :)
Prvý multimediálny počítač bola až Amiga500 (1987 s disketou) a Amiga1200 s pevným diskom (1990)

Avatar uživatele
Zlatý

led

annas, to je práve to čo neviem, akurát si pamätám to množsvo debát o počítačovej hudbe a počítačoch vôbec. Práve vďaka umeniu a hudbe som sa začala viac venovať tým krabičkám

Avatar uživatele
Zlatý

led

vo vašom odkaze ma zarazilo:
"Elektroakustická hudba byla vládnoucími kulturními činiteli minulého režimu potlačována pomocí zákazů a omezování provádění na koncertech, vysílání rozhlasem a televizí, vydávání na gramofonových deskách i jinak diskriminována."
To nie je pravda, dokladom toho je práve Jaro Filip a jeho tvorba. Okrem neho bolo neskôr viac umelcov takto tvoriacich. Je pravda, počítače neboli lacné, nemohol ich mať každý, ako dnes, ale čo bolo sa aj využívalo.

 

Zajímavé otázky v kategorii Hudba, film a TV

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Hudba, film a TV

Zlatý iceT 807
Zlatý annas 670
Zlatý briketka10 653
Zlatý quentos 536
Zlatý marci1 497
Zlatý Drap 479
Zlatý bolak 356
Zlatý led 353
Zlatý hanulka11 271
Zlatý gecco 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.