Fyzik

Které zvíře mohu v Česku jako běžný občan beztrestně zabíjet?

Nebojte se, nejsem sadista, jen se zamýšlím nad tím, kde má svoboda občanů své hranice. Některé modelové případy k diskuzi:

Moucha
Chráněné zvíře v sebeobraně
Volně pobíhající pes, který nevypadá nebezpečně
Myši např. pro vlastní vědecké experimenty
Kachna divoká na řece
Zvěř na mém kusu lesa
Zvěř v mé oboře
Hraboš na mém poli

Předpokládám, že bez formální účasti na myslivosti mohu nanejvýš první dvě, je to tak? Experimentování na některých zvířatech je nejspíš v moci pouze „ověřených“ laboratoří. A to poslední jakožto případný majitel pole naopak zajistit musím, ne?

Odpovědi
zjentek

Jalové zabití živého tvora je hřích. Obávám se, že se za žádných okolností neobejde bez trestu.

_Bůh_

týrání obratlovců = trestný čin
týrání bezobratlých = přestupek

zvěř na tvém pozemku ti nepatří, ale pokud je to divoká zvěř, pak je res nullius (nikomu nepatří, věc ničí), a ty ji můžeš ulovit / ochočit
ochočená zvěř (slovy zákona zvíře které má pána) – tu nemůžeš jen tak zabít, respektive můžeš ale pak se může stát že budeš platit náhradu škody vlastníkovi zvířete
chráněná zvířata nemůžeš lovit

Pepa25

Odpovědi dá § 5 Zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání v plastném znění – viz odkaz. Je potřeba si uvědomit, že „zvíře“ ve smyslu tohoto zákona je živočich obratlovec, nikoliv např. hmyz. Obecně platí, že nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře, s tím, že zákonné důvody pokrývají např. sebeobranu, myslivost a rybaření, deratizaci aj.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1992-246#p5

Rokio

Tak například vosu nebo komára.

Kelt

Zkus píchat do vosího nebo sršního hnízda, Poznáš ten trest.

zjentek

Rokio můžeš mně vysvětlit nějaký důvod zabíjet vosu? Když tě nepíchne, tak to IMHO nemá cenu a když tě píchne, tak přece taky ne, nebo se pletu?

Rokio

zjentek: Asi máš pravdu. Není pro to důvod. Zakázané to ale není.