Avatar uživatele
Speed77

Znáte některé ztracené vynálezy?

Pokud nějaké znáte. :P
Myšlen postup výroby a z čeho přesně se vyráběly. Něco jako řecký oheň, římské ohebné sklo, římský beton (odolný vůči korozi i stáří, který se ani v mořské vodě nerozpadá), damascénská ocel, původní katany,… něco dalšího?
Spíše mám na mysli skutečné, než bájné předměty.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 1107 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Rokio

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano, jeden hudební nástroj, který se myslím jmenoval Zlatý diviš.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Speed77 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Justin1

Napadl mě propisot. To je fólie s písmeny natištěnými zespodu. Byla tam všechna písmena abecedy a také číslice a další znaky, každý tam byl minimálně několikrát. Přiložením písmena na papír nebo nějaký jiný povrch a třením skrz fólii se písmeno přeneslo na ten papír nebo povrch. Tak se bez tiskárny vytvářely krátké texty, které vypadaly jako vytištěné.

Také dálnopis už patří minulosti, i fax už ztrácí na důležitosti, stejně tak magnetofon. Magnetofony a kazety se používaly i k záznamu počítačových dat. U počítačů Atari byla přenosová rychlost magnetofonů nepříjemně malá, a tak se objevil český vynález „Turbo 2000“, který spočíval v úpravě magnetofonu na podporu větší přenosové rychlosti. Vymizelo už i používání disket.

Před delší dobou jsem na internetu našel třídílný článek „Záhadná páska z Prahy“, který dokládá, že před několika málo desítkami let existovaly typografické stroje pro sazbu knih podle informací zaznamenaných na děrné pásce a o těchto strojích dnes už téměř nikdo neví, takže nebylo snadné zjistit, k čemu nalezená děrná páska měla sloužit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Wankelův motor.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… telegram >>> to byl pokrok a upadl v zapomnění …
… brk >>> to byl úspěch proti hliněným destičkám …
… pazourek >>> objev hodný člověka …
… třebas si vzpomenu na další, teď mne nic nenapadá …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Celkem by mne zajímalo, JAK si představuješ odpověď s ohledem na vylučující se podmínky otázky – tedy např. přesný výrobní postup řeckého ohně. Domnívám se totiž, že pokud bychom ho znali, tak by to již NEBYL „ztracený vynález“, nýbrž jen přežilý či nepoužívaný, nemyslíš? ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Speed77

aliendrone – já jsem ale logicky nechtěl znát postup výroby ani z čeho se vyráběly. Píšu ztracené vynálezy, tedy, že byl ztracen postup a to z čeho se vyráběly (proto jsou ztracené).
Uznávám, že jsem to neformuloval nejlépe…

před 1106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Justin:

Opravdu někde fungovalo urychlení kazeťáku? To turbo co znám já nebylo o urychlení kazeťáku ale změně způsobu kódování na pásku. Resp. zvýšila se záznamová rychlost (ne rychlost posuvu). Používali to i jiné počítače kde standardní rychlost byla ubohá. Pochyboval jsem, že by šlo o český vynález, ale je to možné. A víš o tom, že třeba u C64 existovalo turbo i na disketovku? Hru, která se standardně nahrávala 2 minuty to pak načetlo za cca 15s. Turbo pro kazeťák C64 zrychlilo načtení hry z cca 5–10minut na cca 2.

Propisot byl hodně univerzální. Daly se sehnat různé fonty i v různých velikostech. Taťka měl i propisot pro schémata (např. se z něj daly obtisknout značky tranzistorů i různých elektronek – byla tam značka pro elektronku s více mřížkama a člověk obtisknul tolik mřížek kolik potřeboval, pro složitější elektronky se dalo ze 3 symbolů složit pouzdro a mřížky člověk obtiskl extra podle potřeby) a pro výrobu plošnáků (různě tlusté čáry a kontaktní plošky v obvyklých roztečích a uspořádáních)

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Justin1

Ano, Turbo 2000 pro Atari spočívalo v takovém kódování dat, že se na kazetu vešlo víc dat a při stejné rychlosti pohybu pásku se data přenášela rychleji.

http://jpeche­r.sweb.cz/tur­bo-2000

před 1106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Dochy>>> Turbo (2000 a následující) JE český vynález. Zplichtil to ten BOREC, co pak založil firmu JRC. Znal jsem ho od vidění, vídal jsem ho v Atari klubu, ale na jméno si zaboha nevzpomenu. :)

před 1106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

OK. Jo něco jsem o tom našel. Jen mně to tedy překvapuje. Ono nějaký čas trvalo, než se u nás Atari trochu rozšířilo, svět musel mít jasný náskok. Tak mně překvapuje že na něco tak užitečného se čekalo na nás. Jo viděl jsem zmínku, že ve světě se většinou používali disketovky, ale stejně… No překvápko.

před 1106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Schluker

Rimsky beton skutecne neni zapomenuty vynalez :) technika jeho vyroby je znama.

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Speed77

Není. Vše jsou jen domněnky a dohady (jako u damascénské oceli nebo řeckého ohně). Pokusy byly, vytvořit se nepodařily… neodpovídaly popisu.
Já vím, já vím… sopečný popílek. ;) Dohad a neobjevili nic, jen stále píší o tom, že vědci stále praují na tajmeství (ohně, betonu, skla, oceli…),, snaží se podle vzorků najít pravdu, rozebrat složení, ale výsledky kde nic tu nic.

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Schluker

Pokud se spravne pamatuju, tak podle dochovane receptury se pokouseli ho umichat a skutecne se dlouho nedarilo. Az kdyz jim doslo, ze voda v recepture je morska voda, tak ziskali odpovidajixi produkt :)

před 1106 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Speed77

Mc Merkurion, a co stovky různých druhů historických zbraní, všechny formy psaní před papírem, zaniklá písma a stovky dříve běžných nástrojů. To je věc vývoje techniky a technologie, ale chci vynálezy, které byly ztraceny, ne které zestárly a už nejsou třeba…

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Speed77

Ale tož herdek… myslím vynálezy, které jsou nadobro ztracené (proto píšu postup výroby a výrobní složky). Ne vynálezy, které už se nepoužívají… těch by mohly být stovky, klidně i tisíce.

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nassin

Ametyst, ten motor je stálé ve vývoji. Tedy nezapadl v zapomnění!

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

Nassin: Tak to je dobře. Nějak se mu ale nedaří.

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

Na odlehčení, třeba se někdo pousměje: Boty bez paty, vylepšené o patu. 🙂

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Speed77

Kdo by namítal, že i dnes se damascénská ocela vyrábí – tak to není ta, která se dělal dřív.

před 1107 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek