Rokio

Které slovo je nejvíce nadřazené?

Ptám se na slovo, které zahrnuje nejvíce slov podřazených, tzv. mě zajímá nejvíce nadřazené slovo.

Uvedu příklady:

  • věc = zahrnuje všechny neživé objekty
  • bytost = zahrnuje všechno živé

Znáte příklad nějakého slovo, které zahrnuje co nejvíce podskupin? Které je to slovo?

Nejlepší odpověď
Edison

Bůh.

Další odpovědi
annas

Řekla bych, že pojem je víc než slovo.Takže nad slovem je pojem, který vzniká v hlavě, když jej vyslovíme, vznikne slovo.

V diskuzi jsem uvedla, že to, co mám v hlavě, jsou myšlenky, jinak řečeno pojmy. Když je vyslovíme, teprve pak vznikne slovo.

Vzniká sémantický trojúhelník – vrcholem C je pojem – myšlenka, na základně v bodě A je slovo (symbol) a v bodě B je věc (předmět, téma)

--
Takže ještě přidám kategorii, je to nejobecnější abstraktní pojem vědy, filozofická, gramatická atd. – vyjadřuje se slovy.

Nebo soubor předmětů, jevů, lidí atd. se společnými znaky, vyjadřuje slovy.
-
Vše, co vyslovím je slovo, takže se spíš dá brát podle toho, co jím pojmenovám, jaký má rozsah a obsah. Slovo bez blžišího kontextu nic neznamená.

Co je podřazené slovu obecně?

Takže pojem je víc než slovo, protože slovo spadá pod pojem .

Třeba pes – existuje v realitě. Tuto skutečnost musím zpracovat v mysli, potom konkrétní realitu pojmenovat a řeknu pes.

Bůh je slovo, ano, I když z pohledu jazyka je to jinak.

"Výraz <slovo> je uveden s velkým písmenem, aby bylo zřejmé, že se nejedná o slovo ve smyslu verbálního výrazu, jako je třeba <houska>, <hrnec> nebo <strom>. V původním textu je uveden výraz <Logos>, který do češtiny překládáme přímo jako <Slovo>, ovšem původní řecké <Logos> má mnohem širší význam.

Vyjadřuje racionální strukturu vědomosti.

Odkaz na “Logos” je dodnes skryt například v označení disciplin poznání: zoo-logie (tzn. slova o zvířatech), bio-logie (tzn. slova o životě), geo-logie (tzn. slova o Zemi), log-ika, atd.
https://hleda­ni.gnosis.cz/na-pocatku-bylo-slovo/

Které jsou podřazené výrazy, nikoliv významy, podl slovo Bůh? , Má velký rozsah, nebo obsah?

ivzez

Slovo.
______

Doplňuji:

»Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh.«

Mc Merkurion

… vesmír … tam spadá bůh, všechna slova a i mimozemšťané, co nás teprve navštíví …

Drap

Příroda

michalds

Němec

led

Myšlienka, pretože je nadriadená činnosti človeka (duševnej aj fyzickej)

klumprt

fenomén

annas

Ad led,

napsala jste totéž, co já. Jenže myšlenka z pohledu jazyka je pojem. Myslíme v pojmech.

ivzez

@Annas,
vím, jak to míníte, ale nejsem si jista, jestli by
pojem existoval beze slova, i pojem je slovo…

annas

Pojem je v hlavě, myslíme v pojmech, tedy jazykem, naše myšlení je pojmové, když vyslovíme, teprve vznikne slovo = řeč.

Jazyk x řeč, pojem x slovo mluvené a zapsané. Foném – fon – grafém.

Je pravda, že je to teoretické, učí se ve fonologii a fonetice, ale běžně se to nepoužívá, či nerozlišuje.

Souvisí to také se smyslovým vnímám, že si vybavíme jablko, pokud jsem je viděli a dovedeme je vyslovit podle našich smyslů.

annas

Kliíkla jem dřív – pojem – foném je abstraktní konstrukt, který se stává slova, až ho vyslovíme.

annas

Zmatkuji, ale vlastmě jsem odpověděla, že pojem je nadřazený slovu.

ivzez

@Rokio,
jsem zvědavá, jak to „rozsekneš“. Nevýše by
měl stát Bůh, ale i slovo »Bůh« je slovo…

EKSOT123

jo slovo Bůh slovo je, ale taky pišó, že na počátko belo Slovo , to belo u Boha a to belo Bůh. Já sem z dědine, takže sem z toho uplně tumpachové, jak z tohodle tak i z toho co pišete

Rokio

ivzez: Zatím je tvoje odpověď nejlepší. Čekám ale na další odpovědi.

ivzez

Tak jsem na vážkách.
Bůh je pojem i slovo, pojem je podle mne rovnocenný se slovem, pojem je také slovo… Nebudeš mít lehké (já bych to rozhodovat nechtěla) rozhodování.

Edison

Vtip je v tom, že Bůh je především entita, bez které by nebyl ani pojem, natož ono slovo. Něco jako ono „nic“ než došlo k Velkému třesku. I když i o tom mám svoji teorii, která běžně vnímanému a prezentovanému modelu Velkého třesku neodpovídá, ale dle mého soudu by mohla nejlíp odpovídat realitě. Ale nemám s kým si o tom vážně promluvit.

EKSOT123

to bylo v bibli Jan 1, píší toho tam víc, tím Slovem je míněn Kristus, který říká, sice říká, že jsou z Otcem jedno, ale taky, že Otec je víc, než Syn. Takže pokud by se mělo rozhodovat mezi Bohem a Slovem, přimlouval bych se pro to první. Pojem není mě není moc jasný, jestli by byl bez slova, no zvířata asi myslí v pojmech, nevím. Ale bez Boha by žádný pojem nebyl, dal bych pojem až za Boha a za Slovo. jestli za slovo to nevím.

EKSOT123

nebo takhle, může někdo vesničanovi po lopatě vysvětlit co je pojem (podle Einsteinovy zásady – Pokud to neumíš vysvětlit jednoduše, nerozumíš tomu dostatečně dobře.)

ivzez

Já bych asi ohodnotila Edisonovu odpověď.

ivzez

Rokio, mně nejde o ohonocení!
Víš to, doufám.
Jen jsem najatá, s čím kdo přijde.

Pěkná otázka, povedla se ti!!

ivzez

Jen jsem naPjatá (napnutá), …