tom004

Která rostlina na světě je považována za nejjedovatější?

Doplňuji:
Děkuji za odpovědi, je to sotorek obecný.

Nejlepší odpověď
annas

Názory se různí.
Ve zdroji je uvedeno, že nejjedovatější rostlina – rulík zlomocný (Atropa belladona) je prudce jedovatá bylina z čeledi lilkovitých (nať, listy, květy, plody).Obsahují atropin, belladonin, hyoscyamin a skopolamin. Smrt hrozí už po požití několika bobulí.

Doplňuji:
Podívejte se do odkazu,najdete přehled všech smrtících rostlin.

http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2005050627

Zdroj: http://www.jin­drichpolak.wz­.cz/encyklope­die/priroda.php#by­liny

Další odpovědi
iceT

Český název Latinský název Jed Smrtelná dávka Smrt
Skočec obecný Ricinus communis ricin 15–20 semen u dospělých, 3–5 semen u dětí do týdne
Rulík zlomocný Atropa bella-donna atropin, skopolamin 10–12 semen u dospělých, 2–4 semena u dětí otrava většinou končí kómatem
Sotorek obecný Abrus precatorius abrin 3 μg jedu (požitím nebo vdechnutím) do 3–4 dnů
Cicuta maculata Cicuta maculata cicutoxin 2 gramy kořene do 24 hodin
Oleandr obecný Nerium oleander oleandrin, neriin 2 listy u dospělých, 1 list u dětí do několika hodin

hanny 2

Je to Skočec obecný/Ricinus communis/.Gram prudce jedovatého ricinu je 6000× jedovatější než kyanid a 12000× jedovatější než jed chřestýše.Dávka jedu skočce o hmotnosti jediného zrnka soli okamžitě usmrtí člověka o hmotnosti 80kilogramů.

jendahun

Skočec – není protijed,nástup pomalý,v Evropě Oměj šalamounek,oblíbená rostlina travičů ve středověku s rychlým účinkem,obsahuje alkaloid akonitin který je myslím i v ocůnu,k smrti stačí 1–5mg alkaloidu,Kulčiba obecná – strom smrti(v Indii)ob­sahuje strychnin.Jedů je mnoho a liší se obsahem látek a účinkem.Alkalo­idy,saponiny,srdeč­ní jedy,jedy paralizující centrální nervovou soustavu(postižený se udusí při plném vědomí)atd..Účinek se liší podle místa kde se rostlina vyskytuje,na jaké půdě,v jakém období roku atd..Je toho na deset stran.Osobně jsem pozoroval člověka,který přede mnou snědl dvě bobule rulíku a pak šel bez následků řídit auto.Rulík se odedávna používal v „kosmetice“.La­tinský název bella dona znamená krásná paní,používal se k rozšiřování zorniček kapáním do očí.Záleží tedy taky na množství,na váze a fyzické konstituci člověka.Dále je taky spoustu jedovatých hub které svými účinky nezaostávají za rostlinami.
http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2005050627

dědapetr

Nejjedovatější rostlina – rulík zlomocný (Atropa belladona) je prudce jedovatá bylina z čeledi lilkovitých (nať, listy, květy, plody).Jedovatá je celá.

vagra

Za nejjedovatější rostlinu na světě je považován skočec obecný Ricinus communis. Gram prudce jedovatého ricinu je 6000× jedovatější než kyanid a 12 000× jedovatější než jed chřestýše. Dávka ricinu o hmotnosti jediného zrnka soli okamžitě usmrtí 80 kilového člověka.

vagra

http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2005050627