autacek

Je květ oleandru jedovatý?

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano. Prý je dokonce jedovatý i med z oleandrových květů.

Další odpovědi
Drap

Ano je. Stejně jako všechny ostatní části této rostliny.

marci1

Odpovídá lékař:
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Klinika pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV
Dobrý den, oleandr je prudce jedovatý, v listech, stoncích a květech obsahuje glykosidy (např. oleandrin, neriin, neriantin) tonizující srdeční svalovinu a působící silně močopudně. Otrava se projevuje zvracením, závratěmi, arytmií, křečemi a horečkami, těžké otravy mohou končit i smrtí. U postiženého je třeba vyvolat zvracení (není-li spontánní), zajistit výplach žaludku a podat mu aktivní uhlí. Nezbytné je co nejdříve přivolat lékařskou pomoc. Šťáva z rostliny může vyvolat na pokožce záněty. Jedovatý je i med včel, které sbíraly nektar na oleandrových květech. Vůně květů může vyvolat u citlivých osob bolesti hlavy a závratě. Pokud by se u Vás tyto příznaky objevili, vyhledejte lékaře. Dr.Horáková
🙂
https://www.u­lekare.cz/porad­na-lekare/otrava-oleandrem-242344