Luciiik

Která rostlina je „modrý sléz“?

Dobrý den. Chtěla bych získat víc informací o rostlině, která se v bylinných čajových směsích označuje jako modrý sléz. Např. jaký je její biologický název, jaké má účinky, jak se pěstuje, kde se dá sehnat apod. Za jakékoli informace předem děkuji. :)

Nejlepší odpověď
Marky71

Sléz maurský (malva mauritiana)
Popis rostliny: Sléz je dvouletá i víceletá rostlina, která se však u nás pěstuje jako jednoletá. Olistěná lodyha dosahuje výšky až 150 cm. Květy jsou poměrně velké a mají krásně fialovomodrou barvu. Jeho přirozeným teritoriem výskytu je celé středomoří, jak jižní Evropa tak severní Afrika. V severní Africe se květy slézu používali na barvení látek na typickou modrou barvu.

Užívaná část: Ze slézu maurského se jako lékopisná droga používá květ (Malvae flos) a list (Malvae folium). Rostlina obsahuje hlavně slizové látky a antokyany (modrá barviva). Nevýznamný je obsah silic a tříslovin.

Účinky: Slizy slézu maurského mají ochranný vliv na sliznice poškozené zánětem, případně infekcí, urychlují obnovovací procesy v tkáních. Droga se používá při katarech horních dýchacích cest, laryngitidě, faryngitidě a též při zánětech žaludeční sliznice. V lidovém léčitelství se droga používá při nadýmání a k obkladům na rány. Jsou zde prokázány aromatické, detoxikační a antiseptické účinky.

Zdroj: http://www.prim­rose.cz/produk­ty/item/30-sl%C3%A9z-maursk%C3%BD-malva-mauritiana

Další odpovědi
chobot

nevim