Mr. Marek

Která negativa vidíte v souvislosti s technologickým vývojem v naší společnosti?

A je to nevyhnutelný cíl? Kam kráčíme?
Zdroj: https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/%C4%8Dlov%­C4%9Bk-tv%C3%A1%C5%99-v%C3%BDraz-obli%C4%8Deje-t%C4%9Blo-845847/

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi je to nevyhnutelné, všechno chceme mít lepší a lepší, šetří nám to čas i fyzické síly, máme takovou techniku, o které se nám ještě před pár desítkami let ani nesnilo.
Má to ale své nedostatky, zařízení jsou stále složitější a některá i neopravitelná, jako třeba většina elektroniky, ze které se tak stalo spotřební zboží. Na autě si sám neopravíš skoro nic. Plýtvá se materiály i lidskou prací. Zpohodlněli jsme. A to jsme v porovnání s USA pozadu. Zatímco my máme obyčejná čalouněná křesla, v USA mají i elektrická 🙂 Celá planeta pomalu, ale jistě jde do enviromentální­ho kopru.

Další odpovědi
Hlada

Neznám nic pokrokového, co by přinášelo víc negativ, než pozitiv.
Kdybych měl najít nějaké negativum současného vývoje, tak by to byl rozpad rodin a menší počet dětí, což ohrožuje samotnou existenci.

Gonfaloniér

Nesamostatnost lidí, kteří jsou bez technologií bezradní. Tím myslím ale hlavně informačně – internet, snadno dostupné (dohledatelné) informace a lidi se na to tak moc spoléhají, že sami nejsou ochotni se něčo naučit nebo si osvojit.
Další například televize a vůbec PC. PC alespoň může být všelijak užitečný (opravdu hodněma způsoby). Ale TV je úplný zabiják času, motivace, požírač energie, oblbuje skrze kulturu v kinemtografii a přes média, život na plátně, kdy se lidi dívají na seriály/filmy, než aby raději žili svůj život. A problém s PC (a dalšími takovými) je v tom, že ho většina lidí používá tak jako TV – nijak produktivně, ale naopak negativně, kvůli zbytečnostem, jako požírač času – sledování filmů a seriálů, sociální sítě, hraní her, zbytečné brouzdání po internetu,…
A teď nejen TV, PC a internet, ale celkově domácí spotřebiče, vše na elektřinu – bez které by si vůbec nedokázali poradit ani si to představit, že by měli být dělší dobu bez toho.

S technologiemi a technikou jako takovou problém nemám. Je to vývoj a umožňuje dobrý život, bohatství celé společnosti, rychlost při práci, efektivnost, kvalitu – přesnost… Z pracovního a ekonomického hlediska jsou stroje neuvěřitelným přínosem. Negativa skoro žádná, pozitiva to besesporu všestraně přebíjejí.
Technologický vývoj a negativní dopad podle mě = čím dal hnusnější architektura. Nelíbí se mi železo/ocelo-betonové věžáky, šedivé, skleněné a obdelníkové konstrukce, věžáky a gigantické, několikaset metrové věže. Nemusí být ani šedivé (i když většina je), ale ten styl obyčejný obdelník. Kontrast s přirodou, s okolím, vlastně vůbec žádný soulad s ničím.. Města jako New York a plno dalších, někomu se to možná líbí, ale mně vůbec. Nakonec to takhle bude vypadat všude.

Emefej

Hlavní negativum podle mne – zásoby fosilních paliv nejsou nekonečné a plnohodnotná alternativa k ním dosud neexistuje.

ooommmm

Proč se stále zaměřovat jen na to negativní? Dnes je to asi moderní, ale povězme si i to, kolik chudoby, hladu a brzkých úmrtí tu bylo před nástupem technologií? Ten pokrok je úplně jak z pohádky.

Samozřejmě to ale nemůže jít do nekonečna a už nyní se projevují negativa hlavně v souvislosti s oteplováním planety. Např. tání ledovců, rychlejší vymírání živočišných druhů a může být i hůř. Uvidíme, kam až to necháme zajít, ale nějaká změna bude nezbytná. Buď se přizpůsobíme dobrovolně zavčas, nebo nás příroda donutí tím, že pobřežní města budou zaplavena, zde bude teplota jako v dnes v Africe a ta se stane neobyvatelnou, takže nastane obrovská migrace obyvatelstva.

Ametyst

Hlavní problém vidím ve šmírovacích globálních technologiích. Elektroauto vám klidně vypnou na dálku kdykoli se znelíbíte. Pokud má server výpadek, a vy máte smart vysavač, nevysajete. Běda jestli máte smart zamykání domu či bytu: zámek zůstane otevřený. Malí výrobci nešmírovacích robotů a televizí se na globálním trhu nemohou prosadit.

Vinpe

Jaderný odpad. Jaderné úložiště ve svém okolí také nikdo nechce.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.