EKSOT123

Krajové defekty v jazyce. Narazili jste někde, nebo zjistili u sebe nějaké průkazné chyby v jazyce nezpůsobené nářečím?

Jako se to stalo mě. Vím o sobě, že mám problémy s čárkami, ale jinak jsem si myslel, že jsem v pravopise docela zdatný. Jenže ouha! Nejde ani tak o pravopis, ale o celá blbá slova. Jako by jste třeba koni říkali ovce, atd. ☹
Já jsem to u sebe ke svému zděšení zjistil až na stará kolena po padesátce. Hned u tří slov. A to jen díky tomu, že jsem nějaký čas pracoval s polovzdělanci v jiném kraji.

  1. NEMEL SE! Používáno ve významu nehýbej se! (Zrovna ses pomlel = pohnul.)
  2. VYDĚLAT. Používáno ve smyslu vyndat.
  3. VYDAT SE. Používáno ve smyslu vejít se, vměstnat se. (U tohoto slůvka mám teorii, že k chybě mohlo dojít v důsledku nářečí. Normálně se u nás neříkalo, že se něco vejde, ale „vedá“. A ve snaze mluvit pravopisně z toho vzniklo „vydá“.

Toto mí kámoši odhalili během pouhých pár dnů spolupráce, což jsem se hned snažil u sebe korigovat. Jenže škodolibí kámoši mi na mé obavy, jestli se tam ten kámen zpět vejde, odpověděli, že se tam „jistě vydá, teda jestli sem s těma sousedníma nepomlel. Jinak, že by jsme je museli všechny vydělat.“

Odpovědi
elkon

Některé krajové výrazy používám, ale v písemném styku používám výrazy spisovné. Myslím, že je normální používat krajové výrazy. Ale někteří si to asi neuvědomí, nebo je jim to jedno, případně jsou to vidláci, kteří ani neví jak se ten který výraz řekne spisovně a používají je i třeba zde.
U nás třeba používáme slova:
Vošouch = bramborák
Nastevřít = pootevřít
Tuten = tento, tenhle
Vodkaď = odkud
Zezdola = zdola
Je toho více, tohle mě jen tak v rychlosti napadlo, ale jsou to hovorové výrazy, které do spisovné řeči nepatří.

cochee

Jako Moravákovi/Sle­zákovi mi trhá mozek použití slova „dýl“ (spisovně „déle“) ve smyslu „později.“ Slovy Kozuba v jisté reklamě – to mi hlava nebere.
A vzteky do běla mě dostává, když člověk odkudkoliv kromě Severní Moravy používá slovo „bo“, které se nikde jinde, v Česku zejména, v nářečí neobjevuje. A dotyčný ho používá špatně, protože si myslí, že jeho význam je zkrácení spojky „nebo“. Ne, opravdu není.

EKSOT123

No, měl jsem namysli něco trošku jiného, ale to se těžko odhaluje, já na to přišel jen náhodou. A trochu jsem doufal, že mě někdo něco řekne taky k těm třem slůvkům, co jsem uvedl. Třeba že je taky tak blbě používá… Ale asi jsem jediný exot.