annas

Koupíte za facku, když máte něco v pácu? Jaký je původ a význam těchto úsloví?

Nejlepší odpověď
vagra

Jaký je původ a význam těchto úsloví?
Když chceme říct, že máme něco vyhlédnutého, že něco chceme, máme to v pácu.
Pác je původem německý a dříve měl podobu pajc, což bylo z německého Beize, mořidlo.
Odtud je i dosud běžně užívané sloveso pajcovat, mořit, nakládat, mazat mastí. V pácu, v pajcu, v mořidle mívali koželuhové výrobky a suroviny, se kterými měli další úmysly. A od koželuhů se úsloví rozšířilo do celého jazyka.

Koupit něco za facku, má původ v pojmenování drobné mince, která u nás obíhala v 16. a 17, století. Mince se jmenovala podle německého názvu dnešního Bernu – batzen.
Lidé si to zkrátili na bac, bác a později zkomolili na pác, pac, fac, případně fat.
Šlo o drobný peníz a výraz- koupil jsme to za pác, za fac, za fatku s významem- koupil jsem lacino.
Jde tedy o zkomoleninu starého úsloví koupil jsem za fatku.

Zdroj: zkráceno a upraveno z V.E.

Další odpovědi
Drap

Koupím za facku, za málo, téměř zadarmo. V pácu… vyhlídlé, v zorném poli, částečně zajištěné.

dědapetr

Je to v řeči galérky.Za facku též za pusu je to levně skoro zadarmo.Něco v pácu tak též v merku,je že to má vyhlídnuté a nebo domluvené.

žolik

něco si koupite za levný peníz,jako lup,to máj vyhlednute do předu,tak tomu rozumím.je to hantyrka mezi lapkama.

Zdroj: žolík