Koupě telefonu přes inzerát.

Zdravím, chci se zeptat na banální a v čr všudypřítomnou situaci. Když přes inzerát koupím telefon (cena 4500kč), zaplatím přes účet, „firma“ mi tvrdí, že dodavatel má problémy a že se to řeší (už asi tři měsíce), vrátili mi prozatím 2000Kč a že jejich podmínky jsou takové a takové, a že mám vydržet, nebo pokud budu chtít objednávku stornovat tak přijdu kvůli storno poplatku o většinu peněz. Jestli vůbec má jít cenu na policii? zda to nějak vyřeší sama bez soudu? Jediný info mám číslo účtu a emailovou adresu. Jaký jsou šance a zda něco podobného někdo úspěšně vyřešil a já budu mít větší naději a raději na tu policii zajdu…

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Na inzerát raději nic nekupovat
Do 5 tisíc je to jen přestupek (pokud nebylo poškozených víc).

Další odpovědi
barnajka

Cca před čtvrtrokem jsem řešila podobnou situaci – jen ne s mobilem, ale obuví. Běžně boty přes net nekupuju, ale tohle byly krásný značkový tenisky – ve výprodeji jenom za pár stovek. Vzhledem k tomu, že prodejcem byl e-shop (ne soukromá osoba), problémy jsem nečekala a do rizika šla. Hahaha. Boty přišly za pár dní, ale vypadaly dost „jetě“ – špinavá podrážka, ušmudlaný vršek. Zlatý potisk, který MĚL být na 80–90% boty, byl skoro do posledního zbytku sloupaný. Boty okamžitě putovaly zpátky, spolu s docela ostrým průvodním dopisem. Peníze nazpět jsem dostala po víc než měsíci, aniž by se mnou prodejce jakkoliv komunikoval a situaci vysvětlil. Budiž mu ale nakonec ke cti, že peníze opravdu vrátil a neměl nejmenší snahu se vykrucovat. Jen myslím, že mi měl vrátit i náklady na poštovný (150kč při objednání zboží, 70kč za vrácení).
Dost jsem přemýšlela o strategii pro případ, že by pán shrábl nazpět boty a k vrácení peněz se neměl. Velmi reálně jsem s touto variantou počítala- pán zřejmě nebyl zrovna dvakrát charakter, já neměla jak dokázat, že v odeslaným balíku jsem mu nazpátek opravdu vracela jeho šmejdovský zboží a ne třeba cihlu. V případným sporu by to bylo tvrzení proti tvrzení.
Kdyby se ale prodejce k vrácení peněz neměl, byla jsem rozhodnutá začít vyhrožovat Sdružením obrany spotřebitele, příp. pořadem typu Černé ovce, Občanské judo. Můžete svoje hrozby myslet vážně, ale taky vůbec nemusíte – na tom nesejde. Hlavně působit nas*raně a odhodlaně – to na podvodníčky zabírá. Mě tahle taktika pomohla už jednou :)
Ve vašem případě bych doporučila podobný postup – pokud jste za telefon zaplatil, zboží nedostal a vzhledem k průtahům požádal o vrácení částky, nevidím důvod, proč by vám zaplacenou sumu nemohli vrátit naráz (jako jste ji VY naráz zaplatil) – a museli ji takhle kouskovat. Svádět průtahy na (pro vás) nevýhodný storno poplatek, mi z jejich strany přijde jako pokus o natahování „kauzy“ a snaha získat čas. Pokud se ošívají jejich obchodními podmínkami, doporučuju si je ještě jednou důkladně proštudovat. Jestli totiž mají pravdu a vy jste uzavřením smlouvy na jejich podmínky přistoupil, jsou teď v právu a vám nezbývá než čekat a doufat (doufat a čekat). Pokud byste komplet všechny peníze nedostal zpátky ani po uplynutí doby stanovené v obchodních podmínkách, další řešení bude zřejmě na vás. Jak psal Michal Kole – do 5000kč se jedná jenom o přestupek, od policie asi příliš velkou pomoc nečekejte. Mám takový blbý pocit, že právě s tímhle většina drobných untrvasrmanů počítá :( Na vašem místě bych se pak opravdu nezdráhala nasadit těžší kalibr a trošku si zavyhrožovat. Přesně v duchu hesla: jak ty ke mně, tak já k tobě. Aneb Na hrubý pytel, hrubá záplata 😉
Případně se s dotazem obraťte přímo na Sdružení obrany spotřebitelů – na jejich webu najdete mj. i elektronickou poradnu. Adresa je www.spotrebite­le.info

Držím palce, ať všechno dobře dopadne a dostanete svoje peníze zpátky

Venka

Pokud budou lidé takto nakupovat, tak podvodníkům pšenka pokvete. Absolutně nenakupovat.