Avatar uživatele
anonym

Koupě telefonu přes inzerát.

Zdravím, chci se zeptat na banální a v čr všudypřítomnou situaci. Když přes inzerát koupím telefon (cena 4500kč), zaplatím přes účet, „firma“ mi tvrdí, že dodavatel má problémy a že se to řeší (už asi tři měsíce), vrátili mi prozatím 2000Kč a že jejich podmínky jsou takové a takové, a že mám vydržet, nebo pokud budu chtít objednávku stornovat tak přijdu kvůli storno poplatku o většinu peněz. Jestli vůbec má jít cenu na policii? zda to nějak vyřeší sama bez soudu? Jediný info mám číslo účtu a emailovou adresu. Jaký jsou šance a zda něco podobného někdo úspěšně vyřešil a já budu mít větší naději a raději na tu policii zajdu…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? barnajka před 4685 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Michal Kole

Na inzerát raději nic nekupovat
Do 5 tisíc je to jen přestupek (pokud nebylo poškozených víc).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
barnajka

Cca před čtvrtrokem jsem řešila podobnou situaci – jen ne s mobilem, ale obuví. Běžně boty přes net nekupuju, ale tohle byly krásný značkový tenisky – ve výprodeji jenom za pár stovek. Vzhledem k tomu, že prodejcem byl e-shop (ne soukromá osoba), problémy jsem nečekala a do rizika šla. Hahaha. Boty přišly za pár dní, ale vypadaly dost „jetě“ – špinavá podrážka, ušmudlaný vršek. Zlatý potisk, který MĚL být na 80–90% boty, byl skoro do posledního zbytku sloupaný. Boty okamžitě putovaly zpátky, spolu s docela ostrým průvodním dopisem. Peníze nazpět jsem dostala po víc než měsíci, aniž by se mnou prodejce jakkoliv komunikoval a situaci vysvětlil. Budiž mu ale nakonec ke cti, že peníze opravdu vrátil a neměl nejmenší snahu se vykrucovat. Jen myslím, že mi měl vrátit i náklady na poštovný (150kč při objednání zboží, 70kč za vrácení).
Dost jsem přemýšlela o strategii pro případ, že by pán shrábl nazpět boty a k vrácení peněz se neměl. Velmi reálně jsem s touto variantou počítala- pán zřejmě nebyl zrovna dvakrát charakter, já neměla jak dokázat, že v odeslaným balíku jsem mu nazpátek opravdu vracela jeho šmejdovský zboží a ne třeba cihlu. V případným sporu by to bylo tvrzení proti tvrzení.
Kdyby se ale prodejce k vrácení peněz neměl, byla jsem rozhodnutá začít vyhrožovat Sdružením obrany spotřebitele, příp. pořadem typu Černé ovce, Občanské judo. Můžete svoje hrozby myslet vážně, ale taky vůbec nemusíte – na tom nesejde. Hlavně působit nas*raně a odhodlaně – to na podvodníčky zabírá. Mě tahle taktika pomohla už jednou :)
Ve vašem případě bych doporučila podobný postup – pokud jste za telefon zaplatil, zboží nedostal a vzhledem k průtahům požádal o vrácení částky, nevidím důvod, proč by vám zaplacenou sumu nemohli vrátit naráz (jako jste ji VY naráz zaplatil) – a museli ji takhle kouskovat. Svádět průtahy na (pro vás) nevýhodný storno poplatek, mi z jejich strany přijde jako pokus o natahování „kauzy“ a snaha získat čas. Pokud se ošívají jejich obchodními podmínkami, doporučuju si je ještě jednou důkladně proštudovat. Jestli totiž mají pravdu a vy jste uzavřením smlouvy na jejich podmínky přistoupil, jsou teď v právu a vám nezbývá než čekat a doufat (doufat a čekat). Pokud byste komplet všechny peníze nedostal zpátky ani po uplynutí doby stanovené v obchodních podmínkách, další řešení bude zřejmě na vás. Jak psal Michal Kole – do 5000kč se jedná jenom o přestupek, od policie asi příliš velkou pomoc nečekejte. Mám takový blbý pocit, že právě s tímhle většina drobných untrvasrmanů počítá :( Na vašem místě bych se pak opravdu nezdráhala nasadit těžší kalibr a trošku si zavyhrožovat. Přesně v duchu hesla: jak ty ke mně, tak já k tobě. Aneb Na hrubý pytel, hrubá záplata 😉
Případně se s dotazem obraťte přímo na Sdružení obrany spotřebitelů – na jejich webu najdete mj. i elektronickou poradnu. Adresa je www.spotrebite­le.info

Držím palce, ať všechno dobře dopadne a dostanete svoje peníze zpátky

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Venka

Pokud budou lidé takto nakupovat, tak podvodníkům pšenka pokvete. Absolutně nenakupovat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek