réza9107

koukat jako bazilišek? točit se jako čamrda? třást se jako sulc? táhnout se jako s keserem? klít jako pohan?

koukat jako bazilišek? točit se jako čamrda? třást se jako sulc? táhnout se jako s keserem? klít jako pohan?
neznáte význam těchto přísloví?

  • na internetu jsem o nich totiž nic nenašla, tak se ptám už i tu.

Nejlepší odpověď
annas

Nejsou to přísloví, ale lidová rčení, která vznikla na základě přirovnání

Koukat jak bazilišek – záludně
točit se jako čamrda – hbitě, čiperně
třás se jako sulc – strachem, zimou
táhnout se jako s keserem – pomalu (někdy i klevetit) x utíkat s keserem = rychle, rozčileně
klít jako pohan – hodně nadávat
Doplňuji:
Koukat jak bazilišek – koukat záludně
točit se jako čamrda – točit se hbitě, čiperně
třást se jako sulc – třást se strachem, zimou
táhnout se jako s keserem – pomalu se táhnout (někdy i klevetit) x utíkat s keserem = rychle, rozčileně
klít jako pohan – hodně nadávat

Další odpovědi
Drap

Bazilišek původně král Králíček, mýtická postava, čamrda knoflík, později knoflík na hřídelce, volně s ním šlo otáčet.. Sulc, výrobek z vepřového, podobný aspiku, při každém pohybu se celý třese, Keser, proutěná, neforemná past na ryby, Pohan – neznaboh, nic mu neni svaté. Pokud si uvědomíš význam slov, bude ti jasné kdy a proč se to říká. slov

réza9107

význam slov nepotřebuji. neznáte někdo význam přísloví?

anonym

pro Drap
Dneska už mladí nevědí co je sulc a ani z čeho se vyrábí.Za komunistů co jsme se ho doma nadělali, jíst ho s cibulkou a octem, to byla pochoutka.