Biky

Kontaktní čočky ve 14-ti letech?

Už od mala nosím brýle, jenže mi je jedna nejmenovaná oční změřila blbě, o dioptrii míň. Když jsem byla malá, myslela jsem si, že je normální že vidím trošku rozmazaně, ale stejně jsem je nechtěla nosit, protože se mi celý život ve škole ostatní posmívali. Až tento rok jsem se začala zajímat o kontaktní čočky, myslím že by můj problém vyřešili. Problém je v tom, že je mi 14 let, a mamka si myslí že jsem na to moc malá, a nechce mi je dovolit. Není problém v penězích, klidně bych si je kupovala sama, jde spíš o její „svolení“. Myslíte, že je vhodné mít ve 14 letech čočky? Chci se hlavně zbavit posmívání, brýle mi dělají malé, zašedlé oči (přitom, když si je sundám, jsou velké a modré, což nechápu..), navíc jezdím na koni a brýle mi lítají ze strany na stranu při sebemenším pohybu či skoku.
Doplňuji:
Jinak, na levém oku mám 3,5 a na pravém 4 dioptrie, na dálku. Ještě nás napadla možnost operace – máte někdo zkušenosti? Nevíte, od kolika let se může na operaci?

Odpovědi
TučPták

Ahoj, taky jsem měl problém s brýlemi, neustále jsem je musel leštit a když mi zavazely při nějaké činnosti a potřeboval jsem je sundat (což bylo každou chvíli), tak jsem je mnohdy neměl kam narychlo odložit. Určitě je můžeš začít nosit už teď, mě je taky 14, dioptrie mám 3,25 a 3,75. Čočky sice nosím teprve asi půl roku, ale jsem s nimi naprosto spokojen, kromě ranního nasazování a večerního vyjímaní se nemusím o nic starat. Zkuste zajít s mamkou do nějaké optiky (některé mají i své přístroje pro zjištění dioptrií) a domluvit se s nimi. Počítám, že jsi pojištěná, takže ti dají na zkoušku buď čočky stejné značky pro obě oči a pokud tě budou dráždit, tak ti dají na zkoušku čočky od jiné značky, nebo ti dají pro každé oko čočku od jiné značky (jak tomu bylo u mně) a která ti líp sedne, tu pak budeš nosit (tyto zkušební čočky hradí pojišťovna).
Jinak ohledně té operace, skvěle to vysvětlil honzovo, jen bych chtěl dodat, že ji můžeš podstoupit, i když ti ještě 18 nebylo, pokud získáš souhlas rodičů.

Blblblblb

měla jsem.. bez ptani.. mam hnědy oči, dycky jsem chtěla mít modrý.. tak jsem si to prostě koupila a dala do očí.. když už jsem to tam měla, nemohli mi nic říct, jelikož b to byli zbytečně vyhozené peníze..

cochee

Na ty čočky se běž zeptat přímo do „čočkárny,“ ale myslím si, že tam věk není nějak omezen. Laserová operace se doporučuje až v okamžiku, kdy se oční vada ustálí, což je málokdy před osmnáctým rokem, přecejenom by tě asi mrzelo dát za zákrok 30 000 korun a za půl roku nebo rok zjistit, že zase vidíš rozmazaně… já jsem na ni šel až před mými třiceti roky věku. Mimochodem, ty brýle se opravdu předepisují o něco slabší, než by měly být, říká se – ať oko „trénuje,“ kdyby dostalo přesné dioptrie, tak zleniví a zhorší se rychleji 🙂 akorát si nejsem jistý, jedna dioptrie je asi moc, dělá se to tak o čtvrt dioptrie.

with.love

mám hodně kamarádek co je mají i od dřívějšího věku a jsou spokojené. Jde o to, jestli by ti to vyhovovalo, protože někdo má problémy s tím šáhnout si přímo do oka…

tada35

Blblblblb: myslim, ze docela riskujes .. kontaktni cocku si prece nemuzes jen tak koupit … jak jsi zjistila jake mas parametry?

honzovo

Ahoj, čočky mohou nosit už malé děti (viz odkaz dole), takže zde bych určitě neviděl problém, že by jsi je ve 14ti letech nemohla mít. Druhá věc je, že ti to mamka nechce dovolit. Zde bych doporučoval zajít k očaři a s ním probrat vhodnost či nevhodnost čoček právě pro tebe. Z praktického hlediska to však problém není.

Jinak na operaci očí můžeš jít i v menším věku, ale nedoporučuje se to, protože se čočka stále vyvíjí. Standardně se operace dělají tak většinou od 18ti let.

Zdroj: http://www.va­secocky.cz/kdy-mohou-deti-zacit-nosit-kontaktni-cocky.html

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.