Blizz

Komu patří vzduch?

Zajimalo by me komu patri vzduch. Jestli patri statu, je dost realne, ze za nej jendou budem platit, nebo ne ?

Nejlepší odpověď
anetadela1

Myslím, že vzduch nepatří nikomu. Protože kdyby ano, tak už za něj dávno platíme.

Další odpovědi
Muerte

no prece me ale ja jsem hodnej a nazpoplatnuju ho XD

JayDee446

Přestože Občanský zákoník výslovnou definici pojmu „věc“ neuvádí (viz. 118 a násl. zák. 40/1964 Sb., v platném znění), doktrinálně lze věc definovat jako „ovladatelný předmět, či ovladatelná přírodní síla, které obojí slouží potřebám lidí“. Aby se mohlo jednat o věc, musí být tedy splněna jak podmínka ovladatelnosti, tak i užitečnosti pro člověka. Vzduch bez dalšího, ač je pro člověka rozhodně užitečný, nelze považovat za ovladatelnou přírodní sílu, a proto vzduch jako takový není věcí.
A s ohledem na shora uvedený § 118 odst. 1 OZ, který praví, že „Předmětem občanskoprávních vztahů jsou věci, a pokud to jejich povaha připouští, práva nebo jiné majetkové hodnoty.“ lze uzavřít, že vzduch nelze vlastnit, jelikož vzduch není věcí v právním smyslu. V souvislosti se vzduchem můžeme hovořit pouze v souvislosti s tzv. veřejným užíváním podle zák. 86/2002 Sb., v platném znění, O ochraně ovzduší, jelikož ačkoliv vzduch nikdo nevlastní, jeho užívání je omezeno v tom smyslu, že nikdo nemá právo do ovzduší vypouštět emise nad míru stanovenou právními předpisy.

Zdroj: kamarád právník

Nuk nuk

Naštěstí nepatří žádnému konkrétnímu člověku, je tu pro nás pro všechny.

nonnel

Pokud vím, tak už i s ovzduším se ve světě vesele obchoduje. Státy, které neznečišťují ovzduší mohou své body prodat státům, které ovzduší znečišťují a již své body vyčerpaly. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že zrovna náš stát obdržel od Japonců hodně miliónů za to, že jsme jim prodali naše ušetřené body. Určitě by se dalo na internetu přesně zjistit jak to vlastně je.