ahold

Komu a co se nezdálo na mé otázce, zda se dá použít mikrovlnka ke sterilizaci látkových roušek?

Děkuji za došlou odpověď (bohužel si nepamatuji od koho).Použitelná rada a za tu děkuji. Možná, že by pomohla i ostatním. Místo toho tady číhal nějaký snaživec a otázka je fuč.
Doufám, že posouzení otázky adminem nebude dlouho trvat a vrácením sem pomůže ostatním.

Odpovědi
Kepler

Otázka byla skryta neoprávněně. Sice stejná otázka už tady padla https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-mnou-pouzitou-rousku-z-latky-namisto-vyvareni-srtcit-na-chvili-do-mikrovlnky , ale po uvolnění pravidel to už není na závadu. Proti pravidlům by to bylo, kdybys stejnou otázku položil 2× ty sám. Viz NOVINKY od admina vpravo dole.

led

Bola tam odpoveď (neviem od koho) s odkazom
stránka: cvut – České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
„Nouzová sterilizace nejen respirátorů“

„Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doporučuje několik způsobů sterilizace, kterou lze provést i v domácích podmínkách.
Dezinfekce teplem: horkou párou nebo v mikrovlnce (v případě respirátorů bez kovových částí; dle výkonu 3–5 minut; je třeba napřed navlhčit vodou například rozprašovačem; je nutné mít pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí)
Dezinfekce UV zářením: Kdo má UV lampu, popř. takzvané horské sluníčko, může osvítit z každé strany tři minuty
Chemická dezinfekce: Použít dezinfekční prostředek na plochy (třeba ten, který vyrábí i FJFI ČVUT), nechat oschnout“

https://www.fjfi­.cvut.cz/cz/26-cz/aktuality/7376-nouzova-sterilizace-nejen-respiratoru

doplnenie:
Pri sterilizácii rúšky teplom dávajte zvýšený pozor, aby nedošlo k vznieteniu (zapáleniu) rúšky.

Edison

Jestli ono to nebude tím, že to tu je poměrně nedávno řešeno.

marci1

Hasiči na Twitteru žádají, aby lidé nesterilizovali roušky v mikrovlnce nebo troubě. Mohly by vzplanout. ☹
https://zivecheb­sko.cz/2020/03/­17/hasici-upozornuji-nedavejte-rousky-sterilizovat-do-trouby-nebo-mikrovlnky-mohou-zacit-horet/

Edison

Pozor, ne každé UV světlo má desinfekční účinky, nebo ne v takové míře, jak by se čekalo. Opalující je UV-A. UV-B je spalující. Desinfekční je UV-C s vlnovou délkou kolem 254nm. S delší vlnou desinfekční schopnosti prudce klesají. Takže pozor na to, jestliže použijete světlo kratší než nějakých 300nm vystavujete se riziku. Samozřejmě je důležitá doba expozice a intenzita takového světla. Existují UV-C zářivky (právě ji hledám, někde ji tu mám), buďte klidní, nezabije vás to okamžitě, neboběhem několika sekund. Ale ochrana očí červeným filtrem je nutností!!

led

Edison, toto vpíšte do svojej odpovedi na túto otázku. Prípadne aj s poukázaním na ten typ UV-C žiarivky, alebo výbojky

Edison

Na TUTO otázku jsem již odpověděl. Nějaký chytrák ji ovšem smazal. Odpovědět opakovaně nelze a nebyla by to odpověď na TUTO otázku.

Edison

Keplere, kdyby ta otázka byla půl roku zapadlá… neřeknu. Ale v krátké době se ptát na totéž mi nepřijde jako rozumné. Uvolnění pravidel určitě nemá za účel to, aby zde padaly otázky na stejnou věc řekněme obden. A tohle se tu řešilo před třemi dny.

Edison

A proč zmizela odpověď? Nejste vadní?