zjentek

Kolik významů má slovo leč? Jaké to jsou?

Leč, nikoli lečo.

Nejlepší odpověď
annas

Nejlépe odpoví slovník JC např.

1. "Leč – podstatné jméno – . zařízení na chytání zvěře, zvl. lovné (past, nástraha a p.).

Myslivecky – . část honitby určená pro uzavření honu.

archaicky – vůbec lest, úskok na poškození něčeho

2. leč – spojka – sp. vylučuje z obsahu věty záporného smyslu jeden případ a ruší u něho záporný smysl; leda, než, vyjma, jen; Nikomu nebýt zavázán vděčností, leč sobě, to povznáší.

vylučuje z obsahu záporné řídící věty obsah své věty na ní závislé a ruší tu její záporný smysl. „Nepustím tě, leč mi odpovíš!“

odporovací: ale, avšak. Pes zaštěkal, leč ihned umlkl"

http://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=le%C4%8D&­where=hesla&zo­braz_ps=ps&zo­braz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Další odpovědi
Kepler

1. Spojka:

  • podř. leda(že): nemám nikoho, leč tebe
  • souř. s význ. odpor., ale: volal, leč nikdo neodpověděl

2. leč, léč, úsek honitby při honu; způsob honu v uzavřeném prostoru: poslední leč, přen. zábava s hostinou na závěr lovu
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=le%C­4%8D

Pak mě ještě napadá rozkaz k léčení, nebo to lečo, ale ošizené 🙂

ahold

V myslivosti poslední leč bývá poslední společný lov v sezóně a také slavnostní setkání myslivců s hostinou.
V mluvnici by se slovo leč mohlo nahradit slovem avšak.

cochee

Přidám ještě 2. pád množného čísla slova „lečo.“ Přestože jej zjentek v otázce vylučuje 🙂