bolak

Kolik vidí normální zdravý člověk obrazu? Myslím tím úhel, když se sečte to co vidí před sebou a periferní vidění.

Nejlepší odpověď
magorvkleci

180° stranově a asi 100° výškově

Další odpovědi
dubraro

Zorný úhel lidského oka dosahuje ve směru do strany (tedy pro levé oko vlevo a pro pravé vpravo) okolo 90° od osy hlavy. V opačném směru je to méně – asi 50°. Celkový zorný úhel oka ve vodorovné rovině je tedy asi 140°. Ve svislé rovině ve směru dolů je zorný úhel asi 50°, směrem nahoru, kde brání víčko, o trochu méně.

Mc Merkurion

… jak kdo, ženský viděj i za roh …

Klaproth

Zorný úhel ostrého vidění je u zdravého lidského oka asi 45°.

led

Jestvuje videnie a „videnie“.
Normálne videnie popísal dubraro
Periférne videnie, je viacmenej spojené aj s pocitovým videním je videnie (cítenie pohybu, cítenie cudzieho pohľadu) nad rozsah normálneho videnia. Tu už nemôžem presne definovať jeho šírku, závisí to od osobných schopností každého človeka, (hovorí sa: …má oči aj na chrbte, …má vzadu tretie oko…)

Dodatok:
"když projíždím na kole křižovatkou z vedlejší, se nemusím vůbec rozhlížet a ani otáčet hlavou a ještě mě nic nepřejelo. "
To, že vás na križovatke ešte nikto nezrazil, môže byť spôsobené aj tým, že ten druhý vodič vás vidí…

Dochy

Je otázka co všechno lze zahrnout pod pojem „vidět“.
Pohyb a změny světla v horizontální rovině vnímám (můj odhad) v úhlu něco přes 180°. Tedy registruju změnu, ale že bych tam viděl to si říct netroufám… A je otázka na kolik je to fyziologická vlastnost a nakolik je to tím, že je to mimo brýle…

bolak

Já když roztáhnu ruce, a směřuju je směrem vzad, tak je vidím až pod úhlem (dohromady) 225 stupňů. Myslím že je to dost, ale nejsem si jistej, každopádně vysvětluje to to proč když projíždím na kole křižovatkou z vedlejší, se nemusím vůbec rozhlížet a ani otáčet hlavou a ještě mě nic nepřejelo. Nahoru-dolu je to horší, tam vidím nějakých 90 stupňů, možná míň, naštěstí pro mě, auta jezděj vertikálně málokdy.

johana 56

Vidění souvisí s fyzikou…
http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/488-zorne-pole

led

„a ještě mě nic nepřejelo.“ to hlavne vďaka tomu, že vidia vás!