Kolik energie ušetří spořič obrazovky displeje monitoru počítače či notebooku za 12 hodin?

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle mého názoru neušetří nic, podsvícení LED displejů jede furt. Tekuté krystaly se jen mohou stát neprůsvitnými a výsledkem je černá. Úsporu přináší až režim spánku. Spořiče měly své opodstatnění ještě v dobách CRT obrazovek (vakuových beden). Jednak se elektronový paprsek nevysílal do míst, která měla být tmavá, jednak se tak prodlužovala životnost luminoforů – „nevypalovaly“ se tak rychle.

Další odpovědi
led

Šetrič v súdobých LED monitoroch nemá úsporný význam ako mal v časoch CRT monitoroch, keď sytémom pohybujúceho sa lúču elektronov sa šetrila fluorescujúca vrstva (luminofor) obrazovky. Pri dlhodobo statickom obraze bolo bežné po vypnutí monitora vidieť „vypálený obraz“ na obrazovke.
skutočná úspora elektrickej energie vznikne až vypnutím monitoru pomocou funkčného klávesu (napríklad u Lenova je to F9), alebo pomocou vypínača monitoru.

Dochy

u LCD displejů nic (pokud obrazovku nevzpíná). U OLED něco jo, pokud má opravdu tmavé pozadí a zobrazuje toho minimum… (a sám není náročný na CPU). U CRT něco málo uspoří, ale víc než na úsporu energie je dobrý na šetření luminoforu obrazovky (u starších CRT monitorů z úřadů nebylo problém zjistit jaký formulář tam měli pořád zobrazený… – i na vypnutých)

ivzez

Záleží na tom, jaký spořič obrazovky.
Některé jsou na spotřebu náročnější než běžný provoz.