Avatar uživatele
Registrovaný

Jaké rozlišení digitálu si musím pořídit, aby fotografie byla stejně ostrá nebo kvalitní jako z kinofilmu?

Kinofilm proti digitálu- rozlišení.


Jaké rozlišení digitálu si musím pořídit aby fotografie byla stejně ostrá nebo kvalitní jako z kinofilmu.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Ostrost nemá co dělat s rozlišením, ale s objektivem (zaostření). Rozlišení by u kinofilmu byla asi obdobná vlastnost zrnitost, ale nejsem žádnej profík.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Velikost zrna u kinofilmu je dána citlivostí, procesem vyvolání filmu, procesem zvětšování a procesem vyvolání snímku. Rovněž technologie filmu má vliv, většinou je dána výrobcem a značkou. Dalším prvkem je i na rozlišení objektiv. Objektiv, ač se o tom běžně mezi laickou veřejností nemluví má také rozlišení. To, co objektiv pro film na filmu neukáže na digitálu s vyšším rozlišením velmi spolehlivě. Takže je to jedno k druhému a nelze to tak paušalizovat. A nakonec... ač by se mohlo velmi zhruba zrno přirovnat k pixelu, fakticky vzhledem ke svému chartakteru je to docela něco jiného.


Avatar uživatele
Zlatý

Můj názor: Přesné srovnání ve smyslu otázky nenajdeš. Hledej fotoaparát pro Tvé potřeby. Naprostá většina lidí fotí takovým způsobem, že jim náhradou za kinofilm stačí 3MPx. Nejde jen o počet pixlů, ale i o objektiv, elektroniku a další zpracování obrazu. Domnívám se, že slušnější cca 7-10MPx kompakt/ultrazoom může být více než plnohodnotnou náhradou za kinofilmový trochu lepší automat. Pokud Tě zajímá profesionální fotografie budeš samozřejmě někde jinde jak kvalitou tak cenou.


Avatar uživatele
Bronzový

Připrav si aspoň 100000 Kč, na lepší digitální foťák. Kinofilm+dobrý foťák jen tak něco nenahradí.


Avatar uživatele
Stříbrný

Abys měl fotky jako z kinofilmu, potřebuješ DF se snímačem velikosti políčka kinofilmu a stejně kvalitní objektivy, jako bys použil na kinofilm. I tak bude charakter fotky trochu jiný, protože tady pracují jiné fyzikální principy.
Rozlišení je podružné. Plnoformátové DF mají rozlišení okolo 40 MPx, ale já jsem již před 15 lety dělal se 6 MPx DSLR fotky naprosto vyhovující kvality až do velikosti A3.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

dubraro

elkon:
Tak žhavé to nebude. Ne, že by to bylo levné, ale Pentax K-1 i s objektivem stojí okolo 60.000, a lepších foťáků již mnoho není.

Avatar uživatele
Registrovaný

Vrátný

Promiňte všichni, ale stále se na dotazech píše o něčem jiném.
Edison: Toto všechno vím. Testoval jsem před lety Apotesar a jiné objektivy. Nemusíš vysvětlovat co je zrno, co je objektiv. Co je povrchové vyvolání filmu aby bylo zrno co nejjemnější. Dělal jsem fotky i 1m téměř bez zrna.
Dochy: Jest-li se domníváš že je 7-10 Mpx postačující a pro někoho i 3MPx, tak já mám Huawey P20 Pro- 40Mpx, 20Mpx, 8Mpx. Pokud bych provedl test, tak to je pouze na monitoru a výsledky jako kvalitní test se nedají použít.
Alliendrone: Ano, tam jsem něco četl, pisatel tehdy neměl možnost nahlédnout na dnešní techniku, ale něco naznačuje o 17Ppx. Také tam něco je v těchto článcích o zpracování. Totiž pokud si uděláme testovací snímky, Fotolab udělá fotku na papír i z kinofilmu digitálním převodem. Takže se to nedá dost dobře posoudit. Zařízení fotokomory již nemám a tak jsem se ptal. Rozhodující test by byl pouze - Fotka na papíře. Zde to trochu popisuje- https://www.paladix.cz/… . Při zpracování se zase jedná o digitální zpracování a jsme zase tam, kde jsme nechtěli být. Třeba z toho ale nějaké informace vytáhnu. Možná, že se nějaká laboratoř tímto zabývala, ale jistě v Angl.

Tedy dotaz ještě jednou:
Jaké rozlišení digitálu si musím pořídit, aby fotografie byla stejně ostrá nebo kvalitní jako z kinofilmu? Nic víc, nic míň. Žádné pojednání o zrnu zpracováním, žádné pojednání o objektivech (kvalita objektivů se o mnoho se neliší-prosím, nevysvětlujte detaily objektivů a fotopřístrojů).

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Když jsi to všechno dělal, tak víš dost na to, aby sis odpověděl, nebo lépe vytzkoušel sám, v čom jsaou jaké rozdíly. Je to jako srovnávat hrušky s jabkama. Obojí může, ale nemusí, být naprosto skvělé, ale nikdy to nebude totéž, ba dokonce jediné, co budou mít srovnatelné je to, že je to ovoce. Každé má svoje a sám pojem kvality je extrémě subjektivní.

Avatar uživatele
Registrovaný

Vrátný

Tady mě něco napadlo, ale ještě to není odpověď na základní otázku:
https://www.fotolab.cz/…. Můžete prozkoumati.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

OK, už mlčím, z dotazu není jasné na jaké úrovni jsi. Nicméně pořád platí že žádné přesné porovnání nejspíš neexistuje a existovat nebude.

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

No, trochu jsem zapátral když sám nevím, možná ti pomůže tohle:

https://www.paladix.cz/…

https://www.paladix.cz/…

Ber prosím v úvahu, že jde o skoro DVACET let staré články, dnes je to už o dost dál.

Avatar uživatele
Registrovaný

Vrátný

Hlavně, že něco plácneš abys měl body.

Avatar uživatele
Registrovaný

Vrátný

Ale kluci, já jsem se ptal na něco jiného. Aliendrone- pochop mojí nepřesnost, Elkon nevíš něco konkrétnějšího? Co je Ti do mých úspor. Já jsem se ptal jinak.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 976
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 467
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 386
Zlatý led 320
Zlatý beer 297
Zlatý Drap 294
Zlatý Michal Kole 292

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.