bolak

Když zlej pán namíří na hodnýho pána zbraň…

…a zmáčkne spoušť, přičemž si myslí že je zbraň nabitá (ale ve skutečnosti není), je to pokus o vraždu nebo ne?

Nejlepší odpověď
Drap

Podle mne je to jasný pokus o vraždu, ovšem dokázat úmysl bude dosti problematické.

Další odpovědi
Mapel

Tady je jednoznačná odpověď. Pokud jednání druhé osoby vzbudí u napadené osobě důvodnou obavu o svůj život podle §259. To znamená, pokud verbálně někomu řekneš ze srandy, že ho zabiješ, tak může oznámit, že v tobě vzbudil obavu o svůj život a dopustil ses trestného činu. Tady byla namířena zbraň a obavu o svůj život vzbudila.
Doplňuji:
Malá oprava:
místo: že v tobě
patří: že jsi u něho vzbudil obavu

Skeptik

Pokud je možné dokázat, že jednal jakoby zbraň byla nabitá, pak by to tak logicky mělo být.

iceT

Zmáčkne-li kohoutek,pak má úmysl zabít,bez ohledu na to je-li nebo není-li zbraň nabitá.
Štěstím pak pro hodného pána je,že zlý pán neumí počítat vystřelené kulky …protože pokud by byla nabitá,tak hodný pán je mrtvý a zlý pán svůj úmysl dokonal.Takže si myslím,že to je pokus,který nevyšel.