tomak

když zaměstnavatel mi píše na výpl.lístek přesčasy do odměny či prémie počítá se mi celá suma na důchod či nemoc,půjčku

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Je jedno, jestli vám zaměstnavatel zvyšuje hrubou mzdu v kolonce přesčas, prémie či odměny. Tyto částky zvyšující základní hrubou mzdu se vám samozřejmě započítávají do vyměřovacího základu pro důchod a nemocenskou, jsou to pohyblivé složky mzdy.

Další odpovědi
mosoj

Do důchodu se vám počítá hrubá mzda. Půjčka na důchod nemá vliv. Nemocenská se nepočítá, ale pro výpočet průměrné mzdy za účelem důchodu je to tzv. vyloučená doba a hodiny promaroděné se nepočítají ( Pozor ! do doby pojištění ano ) takže se vám průměr pro výpočet důchodu nesnižuje.

Vyměřovácí základ není hrubá mzda, ale průměrná mzda která prošla redukčními limity.

Doplňuji:
Koukám, že miroslavst důkladně uklízí svoje
odpovědi.

rosa

Ano, celkem celá suma je hrubá mzda a z ní se počítá nemocenská, důchod a ovlivní i výši půjčky.