Syd

Když se uvádí, že člověk se světlou kůží může zůstat na slunci bez krému třeba 10 minut, myslí se 10 z kolika?

Myslí se tím třeba 10 minut za den, nebo třeba po hodině stínu běží nových 10 minut?

Odpovědi
Drap

Myslí se zřejmě za celý den. Ovšem oficiálně vydaná doporučení jsou příliš krátká.

led

Záleží od momentálnej teploty a čistoty ovzdušia. Pre určovaní tohto času sa predpokladá horúci slnečný letný deň okolo 27°C a viac, keď slnko je vysoko na oblohe v našich zemepisných súradniciach. Pri mori v subtrópoch alebo trópoch treba tento čas skracovať. Na Severnom a Južnom póle bez krému by ste ani nevydržali. Mestské ovzdušie prepúšťa menej UV lúčov než niekde vo voľnej prírode bez hrubej vrstvy smogu.

huxa, „záleží čistě na intenzitě UV světla, převážně UV-B“
súhlasím, ale priepustnosť UV svetla závisí od čistoty ovzdušia. Urobte si malý laicky test. zoberte si polarizačné okuliare, ktorých sklá reagujú na intezitu slnečných lúčov. Porovnajte si kvalitu a rýchlosť stmavnutia v zastavanej priemyselnej oblasti a vo voľnej prírode (najlepšie čo najďalej od „civilizácie“) uvidíte rozdiel.

huxa

Re: led – nikoliv, záleží čistě na intenzitě UV světla, převážně UV-B.

Nejvíce jej ovlivňuje náklon Země ke Slunci (den/noc) a poloha na elipse, kterou krouží kolem Slunce (léto/zima). Poté také oblačnost (složení vzduchu) a síla ozonové vrstvy.

led

Huxa, máme rovnakú reč rôznymi slovami