bolak

Když se na konec ruky oblíká rukavice, proč se té smradlavé propocené věci…

…která se oblíká na konec nohy, neříká nohavice ale ponožka? Nebo proč se rukavici neříká poručka?

Nejlepší odpověď
annas

Že kočka není pes, že včera není dnes, že beebop není swing a louka není les …

Původ pojmenování někdy nejde zcela vysvětlit či pochopit. ,Zkrátka je to tak. Slova mají společný indevr.. základ nebo vznikla v praslovanštině atd. Dnešní význam se posunul, obměnil, některý zanikl atd.

Ponožka – původní význam slova – vábnička, volavka (pták uvázaný za nohu, aby vábil jiné ptáky)… že za nóžku přivieže v sietkách ponozku

Nohavice – 1. součást oděvu kryjící nohu, zpravidla od nártu nahoru (kratší yla většinou přivazována pod kolenem k noze, delší k pasu):

2. nohavicě, nohavice – kalhoty, odiv kryjící dolní části těla, popř. i celou nohu s chodidlem (jako dnešní punčochové kalhoty).

Kalhoty zavedeny teprve v XVI. stol., kryly nohu po kolena; dříve byly nohavice a ty kryly celou nohu …

Etymologický slovník.

Doplňuji:
Ponožka je převzatá z německého Rohrvogel.

Zatímco Fußsocke bylo převzato do češtiny jako nánožka. = kovová ozdoba nohy…

Nespisovné fuse(a)kle – původně střevíc, z latiny přešlo do němčiny, odtud kdo obecné češtiny. Později se začalo užívat jako ponožka, podkolenka.

Další odpovědi
iceT

Protože se natahuje po noze,proto ponožka …bože to je ale blbost,co jsem teď vypotila…

tom004

No já nevím jak kdo, ale já si natahuji na nohy ponožky vyprané a voňavé. A střídám je tak často, že nestačí být takové jak popisuješ. 🙂

venkovan

Řekl bych, že té smradlavé věci se říká „fusekle“.
A rukavici neoblíkám, ale natahuji.
A jinak – přece není problém dát návrh na úřad pro jazyk český aby schválil nový výraz

Lucijej

Řekla bych, že z obdobného důvodu, ja z jakého se kapesníku neříká čistonosoplena ;o)

peter_4

Mně ale zní to slovo „rukavice“ od slova rukáv né od slova ruka, tedy když řeknu své dohady, že jde o slovo mající smysl – ta část oblečení, která navazuje na tu část, kde končí rukáv.

Mimo to, podle mě ty vycházíš z předpokladu, nebo k němu alespoň určitým způsobem směřuješ, že slovo rukavice nebo ponožka, alespoň jedno z těch slov je dáno správně.

O správnosti jmen řekl Platón toto (nejen v reakci na Kratyla, žáka Hérakleita, jako vysvětlení, proč že je třeba opravdu sice dobře definovat jméno, než se začne používat a mluvit o něm, a proč se vždy jedno jméno bude v jednotlivých případech zdát nedobré, a že to není důkazem toho, že by byly všechny věci v pohybu, ale že zkrátka není vždy možné dát jméno správně k dané věci).

(dialog Kratylos)
Počkej, proboha! Pokud jde o jména, což jsme neuznali již mnohokrát, že která jsou dána dobře, jsou podobna tomu, co je jimi pojmenováno, a že jsou obrazy věcí?

Jestliže tedy je možno v míře co největší poznávati věci skrze jména a také je to možno skrze ně samy, které poznávání by bylo lepší a přesnější? Z obrazu poznávat i obraz sám, zdali je dobře udělán, i skutečnost, která jim byla vyobrazena, či ze skutečnosti i skutečnost samu i její obraz, zdali je udělán vhodně? (jako se má jméno:jsoucnos­t_věcí tak se má obraz:skutečnost)

Nuže poznati, kterým způsobem je třeba se poučovat o jsoucnech nebo je nalézati, je snad nad mé síly i nad tvé; avšak vezměme zavděk i ten společný poznatek, že jména nejsou východiskem, nýbrž mnohem více jest při učení i hledání věcí vycházeti od věcí samých nežli od jmen.

_____________­________________________­______________

A tak i my, věřím, budeme schovívaví, a budeme raději hledět na podstatu věcí, a jmen budeme užívat jen jako pomocníky, někdy dané vhodně, jindy zcela nevhodně avšak jak se zdá, jen málokdy zcela popisující to, o čemkoliv se zrovna rozhodneme vést dlouhou debatu.

To samozřejmě neznamená, že bychom museli užívat jmen daných špatně a nemohli se pokusit vymyslet slova vhodnější, spíše naopak.
V tomto případě, jak se mi zdá, nejde o tak velkou a nesnadnou věc, aby nám to bylo pro to samo pojmenování zapotřebí, ale určitě na menších věcech se člověk dobře učí dělat věci velké a to je určitě věc správná a ušlechtilá 🙂.

bolak

tom004: asi nakupujeme v jiným krámu :)

tom004

No, smradlavý mi ještě nikde nezkoušeli prodat. 🙂

bolak

venkovan: já ale nechci nic měnit, jen se ptám na důvod toho a onoho..

anonym

Michale !!

annas

Ještě k rukavicím. V 19. století bylo 30 pojmenování pro druhy rukavic.

Např. 1. Zápěstky, pl., f. = vlněné obojky na ruce, zápasek, náruček, rukávníčky okolo článků za pěstmi.
2. Kujony = rukavice ze psí kůže.
3. Rukavice,, rukavička = čásť obleku ku krytí rukou.
4. Palcovice. = rukavice s palcem.
5. Palúch. = rukavice o dvoch pa- luchoch; jedon z nich je pre hrubý palec, druhý ale pre ostatní .

atd.

annas

Ještě odkaz k ponožce
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6631