kajicek94

Když mi zaměstnavatel podepíše výpověď dohodou ke konci 7. měsíce, tak může níže dopsat, že mě pustí až za 2 měsíce?

Odpovědi
Edison

Dopsat do dohody nemůže nic. Na dohodu může nebo nemusí přistoupit. Termín ukončení jste měl v návrhu dohody uvést vy, jako navrhovatel. To vše vyplývá z logiky pojmu DOHODA. Pokud na dohodu nepřistoupí, pak můžete navrhnout výpověď, tam už je výpovědní lhůta ze zákona jasně daná.

led

Výpověď dohodou nejestvuje.

"Zákoník práce
Předpis č. 262/2006 Sb.
Znění od 1. 1. 2019

HLAVA IV
SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU
Díl 1
Obecné ustanovení o rozvázání a skončení pracovního poměru
§ 48
(1) Pracovní poměr může být rozvázán jen

  1. dohodou,
  2. výpovědí,
  3. okamžitým zrušením,
  4. zrušením ve zkušební době."

„Díl 2
Dohoda
§ 49
(1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.
(2) Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná.
(3) Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.“ https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/uplne/#cast2

"Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Při dohodě o rozvázání pracovního poměru se předpokládá, že obě strany souhlasí s podmínkami, za jakých bude pracovní poměr ukončen. Pokud by tyto podmínky nebyly pro zaměstnance výhodné, neměl by být nijak nucen na dohodu přistoupit. " https://muj-pravnik.cz/vypoved-dohodou/

Pokud zaměstnávatel Dohodu o rozvázání pracovního poměru přijme svým podpisem, nemůže ji dodatečně upravovat bez vašeho písemného souhlasu.

Podle vašeho zadání zaměstnávatel vaši „Dohodu“ kvalifikuje podle § 51 Zákoníku práce výpověď bez udání důvodu, kde je výpovědní lhůta dva měsíce, která počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. https://muj-pravnik.cz/clan­ky/rozvazani-pracovniho-pomeru-dohodou/

1 – Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52. ZP.
2 – Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď podle § 50.ZP ods.(3) z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. s výpovědní lhůtou 2 měsíce po měsíci podání vypovědi, nebo použít § 56. ZP „Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem“

led

som zvedavá, ktorý podnikový právnik prvý napadne moju odpoveď s citáciami Zákoníka práce (2019)…

kajicek94

@led děkuji za odpověď. Mám dotaz k citaci Vámi zaslané „Pokud zaměstnávatel Dohodu o rozvázání pracovního poměru přijme svým podpisem, nemůže ji dodatečně upravovat bez vašeho písemného souhlasu.“ – nevíte, zda tuto větu odráží i nějaký paragraf? Možná by postačil §49 zákoníku práce, ale jenom mne napadlo, zda jste na něco podobného nenarazila? Děkuji

Edison

Panebože!!! Je to přeci DOHODA dvou rovnoprávných subjektů!!! Jednostranná změna NENÍ možná!!! Na to netřeba jakéhokoli paragrafu!!! To přeci vyplývá z pojmu DOHODA!!!

Přestaňte být univerzálně předposraní a bojujte za svá práva!!!

kajicek94

@Edison a co myslíte, že právě dělám? Bojuji za svá práva, ale občas se vyskytne situace, kdy Vám hlava a zdravý rozum nestačí a potřebujete méně chápavým vedoucím vlepit do ksichtu všechno, co najdete a pokud možno, tak v přesné formulaci, aby to bylo pro ně pochopitelné a přesné. Já vím co je dohoda, ale nebyl jsem si jist, zda opravdu neexistuje právní předpis pro to, že jsou vepsané poznámky vedoucího o jiném datu, poté co podepíše moje datum uplatnitelné. Jak píši – vím, že je právo na mojí straně, ale třeba mě napadlo, že to led našla v nějakém rozhodnutí soudu atp. Přeji Vám hezký den

Edison

V tom případě není nic jednoduššího, než vytisknout Zákoník práce a omlátit ho vedoucím o hlavu. 😁 Nebo-li, jak píše Led, změna jen se souhlasem OBOU smluvních stran a výhradně písemě.

led

Nemôžem vám dávať rozhodnutia súdu zo Slovenska, ktoré poznám, (musela by som rovnako ako vy vyhľadávať v českých archívoch), pretože by na mňa hneď vleteli „podnikoví právnici“, že v ČR je to inak a nech sa do toho nemiešam. Ako sa tu už zopárkrát stalo.
Skúste si vyhľadať v dokumentoch rôznych poradenských sekciách oficiálnych stránok pre podnikateľov a zamestnancov, prípadne v zákonoch a vyhláškach k tejto téme.

kajicek94

  • poté co podepíše moje datum uplatnitelné či neuplatnitelné

kajicek94

@Edison a co myslíte, že právě dělám? Bojuji za svá práva, ale občas se vyskytne situace, kdy Vám hlava a zdravý rozum nestačí a potřebujete méně chápavým vedoucím vlepit do ksichtu všechno, co najdete a pokud možno, tak v přesné formulaci, aby to bylo pro ně pochopitelné a přesné. Já vím co je dohoda, ale nebyl jsem si jist, zda opravdu neexistuje právní předpis pro to, že jsou vepsané poznámky vedoucího o jiném datu, poté co podepíše moje datum uplatnitelné. Jak píši – vím, že je právo na mojí straně, ale třeba mě napadlo, že to led našla v nějakém rozhodnutí soudu atp. Přeji Vám hezký den

led

edison, máte pravdu, povedala by som to rovnako inými slovami.