Avatar uživatele
Registrovaný

Když jsem zaměstaný a zároveň jako vedlejší činnost OSVČ, musím platit klasicky zdravotní a sociální? ...

.. Platí je za mě zaměstananec a platit bych si měl navíc něco jen tehdy až vydělám něco za první rok jako OSVČ a z toho pak mi bude vypočítaná nějaký dávka další menší, mě ovšem přišel papír ze sociálky z platebními údaji a plnou částkou za sociální pojištění. Děkuji
Doplňuji:
Po prvním roce budu doplácet tedy za celý rok ale kolik to může být. Dřív jsem byl jsen OSVČ a platil sem si sociální a zdravotní dohromady asi 3300,-, ted to za mě platí zaměstnavatel tak nechápu proč si pak musím platit další Soc. a zdravo a v případě že jo, tak to přece nemůže činit žádný velký sumy, nevím co by to pak mělo za smysl.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Na jaře uděláš daňové přiznání, odevzdáš i přehled na OSSZ a zdrav.pojišťovnu. Tam ti podle celkového příjmu spočítají, kolik doplatíš.
V zaměstnání platíš zálohy.
Pokud máš z vedlejší činnosti větší příjem a nechceš pak mít velký doplatek, můžeš platit zálohy vyšší. To se domluv přímo s tím, kdo tě má na starosti na OSSZ a na zdr.poj.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zálohy na sociální zabezpečení se neplatí, pokud jsi měl v minulém roce menší zisk než... a teď tu částku nemůžu najít, ale myslím, že to je snad nějakých 57 000 Kč.


Avatar uživatele
Zlatý

Už to tu bylo asi milionkráttřikrát !!
Zdravotní pojištění platíte ( jako osoba OSVČ)vždy a sociálku od zisku 56 900 Kč za rok. Zálohy platíte vždy ve výši podle zisku v minulém roce. Pokud začínáte, první rok se neplatí ale na konci roku si to spočtete doplatíte to naráz za uplynulý rok a dál platíte v této výši zálohy. Takto se to neustále opakuje.


Avatar uživatele
Bronzový

zřejmě jste Vaší OSSZ nenahlásil, že Vaše podnikání je vedlejší činnost a oni ji považují za hlavní. Obávám se, že zálohu budete muset zaplatit a vrátí se Vám potom na konci roku (pakliže třeba budete ve ztrátě nebo mít malý zisk).


Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý večer, aby jste nemusel platit ty min. zálohy, musíte jak na své OSSZ, tak na ZP nahlásit změnu v činnosti OSVČ, to že jste zaměstnaný. Prokazovat již nemusíte.
Pro SP už není ani rozhodný příjem ze zaměstnání, automaticky je za hlavní činnost považováno vždy zaměstnání. Pro ZP platí, že aby činnost byla považována za vedlejší, musí být ze zaměstnání odvedeno ZP z min. VZ 8000,00 Kč. Zaměstnavatel by z tohoto VZ měl ZP odvést vždy, i v případě, že nedosahujete takové hrubé mzdy (tedy i při část. úvazku).
Rozhodující je změnu nahlásit, jinak jste povinnen min.zálohy platit. Nejpozději změnu můžete nahlásit při podání Přehledu, na jeho základě Vám i ty zálohy vrátí. Nicméně doporučuji co nejdříve nahlásit:-). Renata

Zdroj: www.cssz.cz

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.