esprit8

ŽL při zaměstnání, jak a co platit?

Jsem zaměstnaná na HPP a chtěla bych si jako VPČ zřídit ŽL…musím to nahlásit zaměstnavateli v případě, že se jedná o odlišnou činnost než vykonávám pro zaměstnavatele? Co všechno bych musela doplácet (případně jaké zálohy bych musela platit), pokud bych chtěla ŽL pouze jako vedlejší činnost? Pokud bych byla živnostník mohu si připlácet zdravotní připojištění navíc?, i když ho za mě platí už zaměstnavatel? Jde mi o to, abych pak měla lepší mateřskou.
Lze v podnikání pokračovat i když budu na mateřské?
Živnost, kterou bych chtěla zřídit patří do kategorie řemeslných, tudíž potřebuji garanta nebo potvrzení, nevíte co vše by v tomto potvrzení o absolvování praxe mělo být uvedeno?

Děkuji za případné odpovědi

Odpovědi
Jambalaya

  1. Zaměstnavateli to hlásit nemusíte, pokud vám tuto povinnost neukládá pracovní smlouva.
  2. V prvním roce nemusíte hradit žádné zálohy. V následujících letech budete hradit zálohy podle výše zisku v letech předchozích.
  3. Zdravotní pojištění nikterak nesouvisí s mateřskou a hradí se příslušné zdravotní pojišťovně. Mateřskou vyplácí správa sociálního zabezpečení. Abyste měla mateřskou jako živnostník, musela byste kromě důchodového pojištění hradit ještě pojištění nemocenské, které pro živnostníky není povinné. Osobně vám doporučuji, abyste si neplatila mateřskou u státu, ale ušetřené korunky strkala do prasátka neb vylepšení, jak to nazýváte, by vás přišlo značně draho.
  4. Na možnost podnikání při mateřské se informujte raději přímo na sociální správě, pro rok 2011 vztoupily v platnost dost významné změny, které ještě nejsou v obecném povědomí.
  5. Garant, kterého zmiňujete, se jmenuje „odpovědná osoba“, splňující předepsané požadavky, které vy nemáte. Odpovědná osoba musí osobně podepsat prohlášení na speciálním formuláři, nejlépe přímo na živnostenském úřadě a doložit příslušné dokumenty o vzdělání, praxi atd. Živnostenský zákon vám ukládá povinnost smluvního vztahu mezi vámi a odpovědnou osobou.