tableťák

Jak to je po prvním roce OSVČ vedlejší se zálohami?

Chtěl bych se zeptat, jak to je po prvním roce OSVČ vedlejší se zálohami. Mám se přihlásit, že už uběhl rok a že bych chtěl údaje, kam je posílat?

Edit: Přihlášený jsem, jen jsem myslel, že jakmile uplyne rok (srpen 2019 – srpen 2020), tak mi přijdou údaje, kam a kolik mám platit zálohy.

Nejlepší odpověď
Hlada

Ty nejsi přihlášený? Má to být tak, že OSVČ se přihlásí pojišťovnám do 8 dnů po zahájení činnosti a v prvním roce (do podání přehledů) neplatí zálohy. Způsob placení pojistného pro další období vyplyne z podaných přehledů.

Další odpovědi
nyjono

Zavolej na OSSZ člověku, ke ketrému patříš a na zdravotní pojišťovnu, kde jsi řihlášený.
Tam ti vše řeknou.
Teoreticky bys měl platit od dubna, po podání přehledů.

Detektovany7

Chceš podnikat, ale ani nevíš základy.

ivzez

Tím prvním rokem podnikání se míní první kalendářní rok.
U Vás byl prvním rokem podnikání rok 2019 bez ohledu na to, že jste podnikal jenom část roku.

Po skončení kalendářního roku jste byl povinen podat daňové přiznání a na ČSSZ + své zdravotní pojišťovně
povinné přehledy. Podle výsledků prvního roku se stanoví zálohy na další rok (u Vás 2020).

Hlada

Jestli to nemáš sjednané jinak, tak obvyklým zdaňovacím obdobím je kalendářní rok. Z DaP se převezmou částky do přehledů a pojišťovny pak pošlou vyúčtování spolu s potvrzenými zálohami na další období.
Jestli jsi podával přiznání později, vyúčtování brzy dostaneš. Do srpna jsou zálohy odpuštěné, pojistné se ale stejně bude muset doplatit po podání přehledu za rok 2020 v roce 2021.

tableťák

Děkuju, mně šlo o to, že když teď stále nic neplatím, aby pak za to nebyly nějaké sankce. Přiznání jsem dával v únoru. Takže počkám až do podání přiznání, co mi pak pošlou pojišťovny :)

Hlada

To je divné. Tam je nějaká chyba. Podával jsi přehledy? Z nich přece vyplývá, jaké se mají v dalším období platit zálohy a navíc, jak jsem psal, pojišťovny to potvrzují dopisy. Od února bys je musel dostat. Do příštího roku nečekej, dej to do pořádku hned.

tableťák

Omlouvám se za pozdější odpověď – nechodí upozornění. Příšel mi do VITAKARTY online prázdný seznam platebních povinností, přehled plateb s výpočtem penále (uhrazeno 672,–) a vyúčtování přehledu OSVČ 2019. Nikde se to ale netváří, že bych měl od srpna 2020 platit tolik a tolik..

tableťák

Navíc minulý rok jsem se vešel do té částky, kdy jsou ty poplatky odpuštěny.