Avatar uživatele
Andrbar

Když jsem plátce DPH a nakupují od neplátce, tak u příjmu navýším cenu o přirážku a DPH? Nebo DPH vůbec neřeším

Jak na DPH ,pokud nakupuji od neplátce a já jsem plátce DPH

Zajímavá 0 před 121 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Pokud se nemýlím, tak nakoupil jsi bez DPH, takže při nákupu bude DPH 0. Tečka.
Až budeš prodávat, tak DPH připočítáš podle pravidel pro Tvé podnikání (a samozřejmě odvedeš státu)

Podobně se Ti v některých příapdech může stát, že nakoupíě zboží ve vysoké sazbě DPH a pak v rámci svých služeb prodáš se sníženou sazbou DPH.

Pokud toto ale neznáš, poraď se se svým účetním, od toho bys měl dostat kvalifikovanou odpověď.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Plátce DPH řeší DPH vždy, na výstupu, na své faktuře. V případě nákupu od neplátce nemá žádné DPH na vstupu, takže si placené DPH o nic nesnížuje.

Příklad – nákup za 1000, prodej za 1200, sazba DPH 21%:
Nákup od neplátce:
vstup 1000, DPH 0, výstup 1200, DPH 252 (celá k odvedení), zisk –52
Nákup od plátce:
vstup 1000, DPH 210, výstup 1200, DPH 252, DPH odvedená 42 (252–210), zisk 158

Nákup od neplátce je pro plátce velmi nevýhodný, snižuje si marži o celou sazbu DPH na vstupu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud jste plátce DPH a nakupujete od neplátce DPH, nedoplácíte žádnou DPH navíc, protože neplátce DPH tuto daň ve svých cenách nemá. Avšak jako plátce DPH musíte tuto transakci nahlásit do své daňové evidence a do daňového přiznání.

Pokud prodáváte zboží nebo služby dále, budete muset na cenu, kterou jste zaplatili neplátci, nalézt svou sazbu DPH a tuto částku pak odvést finanční správě.

Zároveň z hlediska účetnictví budete evidovat tento nákup od neplátce za cenu bez DPH, protože tato daň v transakci s neplátcem nevzniká.

Pokud tedy kupříkladu nakoupíte zboží od neplátce DPH za 1 000 Kč, tuto částku uvádíte do účetnictví jako náklady na zakoupené zboží. Když pak toto zboží prodáte za 1 200 Kč + 21% DPH (tj. 1 452 Kč), 252 Kč je vaše DPH, kterou musíte odvést finančnímu úřadu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Pepa: S tím „nevýhodný“ bych byl opatrný. Samozřejmě u každého obchodu je vhodné přemýšlet. Obchodník, který koupí za 1000 a prodá za 948 je buď hlupák, nebo obchodem sleduje další cíl. Od neplátce má smysl nakupovat např. pokud jeho výrobek je jedinečný, nebo levnější než konkurenční. Cena v rámci firem se řeší BEZ DPH, čímž se optický rozdíl mezi cenou od plátce a neplátce odstraní.
Takže od neplátce koupíš za 1000 + 0, od plátce za 1000 + 210, prodáš za 1200 + 252. V obou případech máš marži 200, a zbude Ti buď 252 nebo 42kč, které odvedeš státu jako DPH.

Pokud mi neplátce nabídne to samé zboží za 1210, tak ho od něj kupovat nebudu a radši koupím od té firmy, která mi ho nabízí za 1000 + 210 DPH.

Nový příspěvek