Margarita

Když je trestní rejstřík čistý, ale v minulosti byla podmínka, který institut se o tom může dozvědět?

Když je rejstřík trestů čisty, bez záznamu, může se nějaká instituce dozvědět o podmínce, která byla před léty a dotyčný se osvědčil?

Nejlepší odpověď
Drap

Takových institucí je více, kromě jmenovaných všechny složky které mají co k dočinění s bezpečností státu a podobně. Čistý trestní rejstřík je skutečně čistý jen v případě, kdy si člověk žádá o výpis sám pro sebe, nebo pro běžné firmy. Všechny hříchy a prohřešky jsou v evidenci až do naší smrti a ještě nějaký čas i po ní.

Další odpovědi
Herjulfson

Jak píšou shora – pokud požádáte o výpis bude čistý, ale ti co jsou oprávnění požádat o opis, tak ti tam najdou i věci, které třeba ani nedoběhly k soudu. Ještě bych se vráti k tomu letišti od Reeza – to je určitě věcí národní bezpečnosti (pokud nebudete zametat parkoviště před nim) a tam předpokládám, že musíte projít nějakou prověrkou – čili počítal bych, že obejdou i Vaše sousedy.

Reezo

Váš trestný rejstřík není ve skutečnosti čistý, i když vám vyjede čistý cár papíru, který tvrdí že je čistý.

Například ozbrojené složky si vyžádají od policie kompletní dokumentaci, jestli nejste potencionální hrozba.
Napadá mě i úřad pro civilní letectví. Zde stačí mít například více dopravních přestupků a můžete se rozloučit s prací na Ruzyňském letišti.

Kelt

Já jsem měl před 20 lety dopravní nehodu, kterou řešila policie a dohodli jsme se na tom, že zaplatím určitou částku, nebudu se odvolávat, soudy a podobně. Pak jsem se byl osobně v Praze, aby mi vydali rejstřík a zeptal se, zda tam nemám záznam o té nehodě. Nebyl tam, ale to neznamená, že ho policie nemohla někomu poskytnout. A takových situací může být více. V zaměstnání, prakticky všude, kde někomu poskytuji doklady, si dotyčný může zjistit všechno o každém.

Frontinus

Kelt: Dopravní nehody, pokud není příliš velká škoda a pokud nedojde k vážnějším zraněním, je možné řešit jako přestupek. Tvůj přestupek byl evidován v centrálním registru řidičů a v neveřejném policejním informačním systému ETŘ (evidence trestního řízení), ve kterém se eviduje vše, co PČR řešila.

Centrální evidence přestupků (informační systém ISEP) funguje od roku 2016, zpětně se dílčí data např. z ETŘ do ISEP, pokud se nemýlím, nesypala. Každopádně záznamy i ISEP nemají ve výpisu z rejstříku trestů co pohledávat, i když i ISEP spravuje organizační složka ministerstva spravedlnosti „rejstřík trestů“. Pokud by tě zajímalo, zda je tvůj přestupkový rejstřík čistý, musel bys požádat o tento výpis (jde na Czech POINT) – někdy je totiž třeba dokládat i přestupkovou bezúhonnost.