JájsemRaibek

Když je název hlavního města ČR Praha, proč nejsou její obyvatelé prahani, ale pražáci?

Jsem z Prahy, tudíž jsem prahan. Nejsem přeci z Praži, abych byl pražan?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Protože „h“ se mění v „ž“ (noha – nožka), podobně jako „k“ v „č“ (ruka-ručka) – nebo to s tím má nějakou souvislost. Úplnou náhodou se mi teď tahle dávno zapomenutá poučka vybavila, až jsem z toho sám překvapen (otázka je, jestli se vztahuje právě k tvému dotazu ;) :D :D)!

Každopádně ani praháci a ani pražáci, nýbrž Pražané. Tedy myslím, dost pravděpodobné je, že na mé odpovědi bude mít quentos orgie! ;) :D :D

Další odpovědi
Ametyst

Protože čeština je zatraceně těžká.

da ny

Třeba proto, že žijí v Praze, ne v prahe…

Kelt

Každý orgán funguje tak, aby to bylo co energeticky nejvýhodnější. A některé hlásky se vyslovují snadněji. Kniha, knížka, Praha – pražský, proto Pražan. Je sice prahová bolest, protože je práh bolesti. Kdo poskytuje něhu, něžná žena.
Podobně moucha, muší váha.

Bobek 2

Tak úplně samozřejmé to taky není. Máme dvě podobná slova, duha a mlha, z jednoho je přídavné jméno duhový a z druhého mlžný (může být i mlhový, ale dužný asi ne). Jinak je ovšem měkčení h-ž běžné: noha-nožní, touha-toužit, druhý-družina, vrah-vražedný… A třeba obyvatel Brna taky není Brnan ani Brnovec, ale Brňan nebo Brňák, i když město se nejmenuje Brňo. A obyvatel Hradec není Hradecák, ale Hradečák. A obyvatel Benátek je Benátčan, ne Benátkan. Prostě to chce mít ponětí o základech češtiny.