kurec

Když člověk řekne, že chce, aby se všichni v republice měli stejně, je to komunista?

Když člověk řekne že chce aby se všichni v republice měli stejně je to komunista?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ne. Komunisté hlásali: „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.“ Není tam ani slovo o tom, že by se všichni měli mít stejně.

Další odpovědi
annas

Záleží na tom, o kterou rovnost jde. Otázka je nepřesná – myslíte, že se budou mít všichni stejně dobře, nebo stejně špatně?

Rovnost politickou či rovnost svobody je snazší uzákonit, ale sociální rovnost neexistuje bez stejných, tedy rovných ekonomických podmínek.

Ten, kdo žádá sociální rovnost,

  1. může být komunista – myšlenka se objevila v době Marxově, ale i mnohem dřív – utopický socialismus, Sluneční stát, země Utopie – neosvědčilo se.
  2. ale může být i křesťan – přece u Boha jsou si všichni lidé rovni, ale bohužel až po smrti.
  3. může být i demokrat – např. T. G. Masaryk – demokracie podle něho vyžaduje rovnost ve všech oblastech – poliické, hospodářské i sociální – – bez velkých protikladů.

Přece nemohou všichni dostávat za různě náročnou práci stejnou odměnu ..Jak to dopadlo ve zmiňovaných „státech“, kde si brali lidé ze stejné hrormady Špatně.. Stále pro to, aby všichni měli stejně, nejsou lidé vychovaní … závist určitě mnohé hlodá .. kromě toho má každý jedinec různé potřeby … někomu stačí levné auto, jiný ocení nejdražší zahraniční bourák atd.

Rokio

Ne.

Drap

Ne, pouze rovnostář

ivzez

Není.

marci1

Může být i nemusí. Otázka je, jestli jeho přání obstojí před tlakem reality. 🙂
Lidé si mají být rovni nezávisle na společenské nebo majetkové pozici přinejmenším ve školství, zdravotnictví, v poskytování důchodů a v čerpání veřejných služeb.

led

Nie, je to naivný človek. Tato idea je závislá nielen na ekonomických podmienkach, ale aj na myslení všetkých ľudí. Súčasne taký štát, ak chce prežiť, musí byť absolutne nezávislý na ostatných štátoch, čo je minimálne v súčasnej politickej a ekonomickej situácie vo svete nemožné.

Kajoch

Ne.....utopista.