jojo2014

Když cizinec pracuje a chce jít lékaři, nepotřebuje zdravotní pojištění?

Je potřeba nějaký dokument že pracuje ? ( platí veřejné pojištění)

Odpovědi
Dochy

Pokud je tu jen krátkodobě, tak nemusí mít naše pojištění (tuším) při dlouhodobém pobytu a klasickém zaměstnání tady by měl (musí) mít zdravotní pojištní. Pokud nemá zdravotní pojištění, tak musí u lékaře vše platit na dřevo (předpokládám) s vyjímkou urgentní péče.

Arne1

Buď si platí Komplexní zdravotní péči cizinců (např. UNIQA nebo VZP) – stojí to cca 4000 na 3 měsíce, nebo je zaregistrovaný v systému zdravotní péče a má normální kartičku pojišťovny. Pokud za něj zaměstnavatel platí kromě daní zdravotní a sociální, tak by tu kartičku měl mít. Samozřejmě může mít i cestovní pojištění zahraniční pojišťovny.

nyjono

Teoreticky by toto veřejné zdr.pojištění mělo na běžnou péči stačit.
Víc ti asi řekně lékař. Netuším, jak to mají lékaři smluvně zajištěno.

da ny

https://cizin­ci.pvzp.cz/Con­trollers/FormStep­s/_WebHiffPvzpCz_Step­1.php?utm_sou­rce=seznam&ut­m_medium=cpc&ut­m_campaign=CZ%20-%20PS%20-%20Zdravotn%C3%AD%20po­ji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD&ut­m_content=Zdra­votn%C3%AD%20po­ji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD%2­0cizinc%C5%AF&pid=­64030373
Zřejmě nejen dokument.
Informujte se na pobočce ZP.
Podle typu pracovní smlouvy se musí nějaký zaměstnavatel za zaměstnance ZP „přihlásit“
a odvádět pojistné (peníze) ze mzdy zaměstnance + svůj podíl.
Pak bude mít manželka i průkazku ZP, na jejímž základě ji smluvní zdravotnická zařízení bude poskytovat péči, ošetření, léčbu.

Bez ZPojištění je pobyt hazardem. Hrozí dluhy v případě náhlé hospitalizace atp.

Edison

Samozřejnmě, že potřebuje. Existují státy, mezi kterými existují reciproční mezistátní smlouvy. Cizinec tedy potřebuje pojištění ve SVÉ zemi a v zemi, kde je hostem se toto může ověřovat. Čili nemusí nutně potřebovat pojištění v zemi, kde se nachází, musí však být schopen prokázat že je pojištěn ve své domovské zemi.