nonnel

Kdy začalo být moře slané? Hned na začátku prvohor, když se na Zeměkouli dostala voda nebo až působením erozí?

Nejlepší odpověď
MK44

Předpokládá se, že v době, kdy oceány vznikaly, nebyly slané. Teprve splavováním hornin a v nich obsažených chemikálií, prvků a solí začala být mořská voda slaná. Soli totiž v mořské vodě zůstávají, neodpařují se, narozdíl od vody (H2O) samotné. Slanost moří v průběhu vývoje Země tedy stoupá. Důkazem může být zvýšená salinita izolovaných vodních ploch jako je Aralské jezero ve stř. Asii či Mrtvé moře v Izraeli. Nelze vyloučit i to, že v průběhu jednotlivých geologických období, vlivem různých událostí nebo geologických pochodů, jako jsou měnící se sopečná činnost, intenzita srážek, směr mořského proudění, vysýchání moří nebo naopak zaplavování částí kontinentů nebo pády meteorů mohla salinita kolísat.

Pozn. 1) V době, kterou označujeme jako prvohory (paleozoikum, asi před 1/2 miliardou let) již po miliardy let oceány existovaly. A existoval v nich život. U nejstarších zatím nalezených stop života se odhaduje jejich stáří na 3,5 – 3,7 mld let. Lze tedy předpokládat, že v kambriu, prvím období prvohor, už oceány nějakou salinitu vykazovaly.

Pozn. 2) Je poměrně přijímaná hypothésa, že se voda dostala na Zemi během tzv. velkého bombardování meteory pocházejícími ze vzdálených oblastí sluneční soustavy, které obsahovaly led, v době před asi 4 mld let.