Kulpix

Kdy začaly vycházet letáky?

Kdy to obchoďáky začaly dávat do schránek??

Nejlepší odpověď
annas

1. Kdy začaly vycházet letáky?

I leták má svou historii. První letáky se objevily dříve, než byl vynalezen knihtisk. Byly ale ručně psané.

"Už bohatí obchodníci v renesanční Itálii věděli, že pokud je sdělení důležité, je třeba jej dát na papír. Tehdy využívali ručně psané zpravodaje, ve kterých informovali o ekonomické a válečné situaci, aby ovlivnili zájem trhu. Církev a bohatí používali informační bulletiny, které si nechali za peníze napsat a roznést.

Předchůdcem letáku byl ve 12. a 13. století pamflet – krátké sdělení nebo článek s hanlivým a kritizujícím obsahem. Autoři v pamfletu kritizovali společnost, arogantní šlechtu nebo politickou situaci v zemi.
.
Zlom v historii – knihtisk
V roce 1450 v Německu vynalezl Jan Guttenberg knihtisk. Tiskaři díky tomu začali letáky vyrábět pravidelně a ve velkém množství, protože zadavatelé chtěli oslovovat stále více lidí. Letáky používali i lidé z nižších společenských vrstev, protože letáky byly najednou cenově dostupnější.
Dále Thomas Paine a počátek Americké revoluce
Letáková propaganda během světových válek – i ze vzduchu
Originální letáky Svobodné Evropy
Letáky za dob první republiky
1970: Barevná kopírka a letákový boom
S vynálezem barevné kopírky v roce 1970 začal letákový boom.
Od roku 1980 je leták klíčovým nástrojem také pro guerillový marketing.
http://apromo­tion.cz/histo­rie-letaku-vyuzijte-ji-ve-prospech-podnikani/

2. Akční letáky marketů
Akční letáky marketů se objevily asi před 25 lety, od 90. let, když se u nás postupně zřizovaly super a hypermarkety. Jeden z prvních byl v Jihlavě.

Markety chtějí svými letáky nalákat zákazníky, aby přišli a současně si koupili i to, co neměli v plánu. Velká část letáků končí v popelnicích.

Další odpovědi
dubraro

Letáky se začaly vyrábět ihned po vynálezu knihtisku.

anonym

6.6. 1991 otevřel první supermárket v ČR ,
o tři měsíce později další ve Žďáře nad Sázavou.
V roce 1991 vstoupily na český trh i prodejny řetězců Delvita a Billa, v roce 1992 diskontní prodejny Plus.

Jak lákaly letáky v roce 1992
Kvalita kterou oceníte
Cenová nabídka (11. týden)
Široká nabídka čeká i na vás
Cenová nabídka (13. týden)
Nákup pro celou rodinu
Cenová nabídka (6. týden)
Když z Many, tak čerstvé
Cenová nabídka (7. týden)
Dokonalá organizace – základ kvalitních služeb
Cenová nabídka (8. týden)
Na 1. místě zákazník

Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/pred-25-lety-v-cesku-otevrel-prvni-supermarket-fou-/ekonomika.as­px?c=A160602_165334_e­konomika_nio
http://ekonomi­ka.idnes.cz/pred-25-lety-v-cesku-otevrel-prvni-supermarket-fou-/ekonomika.as­px?c=A160602_165334_e­konomika_nio

Lgee

Mall4earn.net
Získejte peníze za doručovaní letáků, konečně začněte vydělávat nemalé peníze pomocí flexibilní práce která vám přinese velké peníze
1 letáček – 0.1€
1000 letáčků – 100€
Vydělejte si velké peníze!

anonym

Zajímavé – otázka zněla – Kdy to obchoďáky začaly dávat do schránek?? ,
Dubraro odpoví úplnou blbost na co se nikdo neptal ale dva inženýři ho ohodnotí , ale budiž.

annas

Ad laybor

Máte pravdu. I když se dá říct, že podle formulace byly otázky vlastně dvě. Ale záleží na pochopení.

Jenže letáky se objevily mnohem dříve, než napsal dubraro.

Kulpix

Náhodou i toto je kvalitní odpověď.