Zacheus

Kdy se poprvé objevilo slovo 2. světová válka?

Nejlepší odpověď
Gus_Fring

září 1939.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/World_war#E­tymology

Další odpovědi
annas

1. světová válka se nazývala Velká světová válka, když Hitler napadl 1. září 1939 Polsko, šlo o další válku, takže později vzniklo pojmenování 1. a 2. světová válka. Z pohledu Ruska se tato válka jako německo-ruská válka nazývala Velká vlastenecká válka.
Jde o odborný název, který je ve tvaru sousloví.

Termín „první světová válka“ byl vytvořen časopisem Time na straně 28b jeho vydání z 12. června 1939. Ve stejném článku na straně 32 byl poprvé spekulativně použit termín „druhá světová válka“ k popisu nadcházející války. První použití pro skutečnou válku přišlo ve svém vydání z 11. září 1939. O týden dříve, 4. září, den poté, co Francie a Spojené království vyhlásily válku Německu, dánský list Kristeligt Dagblad použil termín na jeh své titulní straně, kde bylo napsáno „Druhá světová válka vypukla včera v 11 hodin 1939.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/World_war

Dochy

Gus: Překvapils. Říkal jsem si, že ve 39. ještě nikdo nemohl vědět, že ta válka bude „světová“. Ale on už tehdy tedy v novinách někdo věštil veřejně…

Gus_Fring

Jo a mimochodem, ještě než začne Tomík řádit (teď naštěstí spí), tak „2. světová válka“ není slovo, ale jsou to slova anebo je lepší použít slovo"termín". ;)

annas

de o odborný název, termín, mluvnicky sousloví.

annas

Oprava – vypadlo mně J, tedy Jde. Děkuji,