Avatar uživatele
Zlatý

Kdy můžete dopadnout jako hubkař? Jak vzniklo toto úsloví?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

proč se říká, dopadl jak hubkař
Možností, proč je tomu tak, se nabízí několik. Na Rožnovsku nesmí prý být na salaši jiného ohně nežli dřevěný, který si Valaši roznítí hned o poledni téhož dne, jak přijdou na salaš. Ve dveřích a naproti ve dřevěném sloupě vyvrtají díry. Do díry ve sloupu dají kousek „hubáně" (hubky křesací), pak omotají o „kuladélko" (tyčku) provaz a zastrčí kuladélko do obou protějších děr. Potom se jeden z valachů z koliby do dveří vší silou opře a druhý za provaz omotaný silně táhne. Kuladélko se točí a tím třením hubka zatlí. Pak se hubáň rozedmýchá a oheň v kolibě složí. Vyhasne-li oheň, je to zlým znamením, ihned musí se přinésti ze sousedního salaše.

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-se -rika-dopadl-jak-hubkar.html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

hubkař – lidové pojmenování outsidera

Sedmatřicetiletý císař František I. působil zcela opačným dojmem
, než car Alexandr. Byl to Romanovec z Habsburského rodu.

Hubený, svým vzezřením nevzhledný, s nedbalým držením těla, povadlé tváře, lysé čelo, zatím poslední článek dlouhého řetězce habsburských vládců. Vzhledem připomíná spíše zkostnatělého, pedantského guberniálního úředníka než císaře. Sám o sobě říká, že by byl dobrým dvorním radou a podle toho také chápe svůj úřad i svou hodnost. Konzervativec, milovník pořádku, apatický melancholik, bez zálib, bez vášně, bez humoru. Svou mentalitou i zjevem stařec, třebaže mu je teprve 37 let. V podstatě je to malá měšťácká duše, která chce mít svůj klid a kvůli němu je rozhodnuta zastavit i čas. Je to člověk lhostejný ke svému okolí, ke svým poddaným i k osudu vlastní říše. V předvečer války s Napoleonem si prý posteskl:

"Francouzi nás už brzy zase napadnou, patrně budeme znovu biti. Potom tedy začneme
zase vyjednávat."

Z Vídně před Napoleonem utekl i s celým dvorem do Brna a odtud do Olomouce. Když opouštěl Vídeň, pod schody svého Hradu hořce plakal. Jakoby byl říkal: "Oni mi berou mé bábovičky a já si nebudu mít s čím hrát!" S carem Alexandrem se sešel 19. listopadu 1805 ve Šternberku na Olomoucku a odtud pak spolu putovali se čtvrtou spojeneckou Kolowratovou kolonou, společně s Kutuzovem, ke Slavkovu.

Ve své době jej nazývali přezdívkou "Hubkař". Dole na Moravě se tehdy říkávalo, když chtěli někoho varovat: "Habes nepošel jak Hubkař ho Slavkova!" Odtud pak vzniklo to české - Abys nedopadl jak hubkař

Doplňuji:
můj zdroj


Avatar uživatele

Skusim to-hubkar ma neco do cineni s alkoholem?Nacuca se jak houba a stvrdne,jako choroz.I kdyz tento vyznam je opravdu na vice vysvetleni,vcetne toho zanikleho remesla,jak pise pan rynek.Nevim-nevim.....

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

quentos

Hanulko, co je to "můj zdroj"? :{D>

... když někde něco najdu, bude ten zdroj každoádně "můj"...

Avatar uživatele
Zlatý

hanulka11

je to z e-knihy

Avatar uživatele
Zlatý

hanulka11

zapomněla jsem vložit
http://www.e-kniha.com/…

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Hm,,tak to asi tak bude
http://www.nasemorava.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.