Neonka

Kdy je nejlepší čas na vysazování ovocných stromků – jaro nebo podzim?

Nejlepší odpověď
venkovan

Sází se když je chuť do práce, ale teď bych počkal až rozmrzne půda – respektive až stromky začnou školky prodávat. Podzim je lepší, že stomek chytne první vláhu a přes zimu si okolo kořenů sedne půda.
Ale pokud máte chvilku a je už půda k prorýpnutí vykopejte si jamky předem. Raději větší než menší, ale ne hluboukou, tak do 30 cm O trochu hlubší než potom budou mít . Připravte se drátěnku na koš kolem kořenů. Kdo má, použije stavební rabicku protože není ošetřena zinkem apod, a v půdě postupně se rozloží. Když není, tak králičí, pletivo, aby hryzci neohryzali kořeny. Natáhněte do jámy, zasa´dte na ni stromek, zasypte pořádně kořeny a okraje volné drátěnky přetáhněte až ke krčku sazenice aby selý kořenový prostor byl zakryt. A ostaní je popsáno v každém návodu na výsadbu.
Doplňuji:
Chybička se vloudila – jamky by měla být o trochu hlubší než je kořenový systém stromku s tím, že jeho krček by měl být v úrovni terénu. Pokud se prokope hlubší jáma, stává se, že po jejím dosypání si zemina edne a stromek e proti okolnímu terénu „utopí“.

Další odpovědi
stana73

Když se zasadí na podzim,má dostatek času na zakořenění-neplodí,nobráží listy,nekvete,tak se může soutředit na kořeny.Na jaře se probudí a má dost sil na růst.

hanny 2

Nejlepší čas je prý v podzimním období,kdy už jsou opadané listy.Ale já chci sázet rakytník,na podzim jsem to nestihla,tak to zkusím na jaře,tak uvidíme co z toho bude!

dědapetr

Sázení ovocných stromů – kdy je ten správný čas

Listopad je vhodným měsícem pro výsadbu celé řady ovocných stromů, především jádrovin.

franku

Sázení stromků je vždy lepší na podzim,ale lze i na jaře při dodržení dostatku vláy.
Doplňuji:
Oprava:dostat­ku vláhy.

hanulka11

sází se opět jak na jaře tak na podzim je potřeba půdu dobře připravit vykopat jámu hlubokou aspoň 50cm a stromek před sázením namočit aspoň na 2 h do vody a pak stromek v jámě řádně zasypat dobrou zeminou, aby byla pěkně mezi kořeny . Nesázejte je blízko sebe , berte ohled, že vyrostou a je nutné aby se koruny stromů nedotýkaly a šlo k nim slunce .

janek66

Broskve jaro, jinak všechny ostatní je lépe vysadit na podzim.

johana 56

Stromky kupuji na podzim,nechám je přezimovat ve sklepě ve velkém květináči s hlínou. Občas zaliji,na jaře vysadím.Mají pevnější kořínky.

michael69

No lepší je na podzim,ale stromy rostou pomalu a náš život tak letí.Takže na co čekat.:) Saďte je klidně teď na jaře,jen je zalévejte tento první rok do podzimu.Tím je hodně podpoříte,protože nemají ještě hluboké kořeny.Hlavně když bude sucho.Klidě nalejte dva kýble vody ke každému ,alespoň jednou za týden.V horkých suchých dnech klidně častěji.Také lze kolem stromku dát mulčovací kůru,pokud tam není drn.Aby zem tolik nevysychala.