gulag

Kdo mohu napráskat černé zaměstnance ?

Pokud vím o někom, kdo pracuje načerno, kde to mám ohlásit ?
A jaké jsou zhruba sankce pro zaměstnance (pro ty, co dělaj načerno) ?

Nejlepší odpověď
ivzez

Přestože mne zaměstnávání na černo hodně štve
(zaměstnanci by ve většině případů dali přednost smlouvě),
doporučila bych oznámení ještě důkladně zvážit.

Z Vašeho oznámení bude mít problém zmíněná osoba,
její zaměstnavatel a pravděpodobně i řada dalších
zaměstnanců tohoto zaměstnavatele.

Práci na černo sleduje a postihuje inspektorát práce
(http://www.suip.cz).

SÚIP může zaměstnavateli vyměřit pokutu od 250.000
do 10.000.000 Kč a zaměstnanci od 10.000 do 100.000 Kč.

Další odpovědi
www

Promiň, ale slovo napráskat mně evokuje dřívější PS-VB a podobnou havěť, která se právě tímto ‚proslavila‘ ☹
Zkus si proto dnes podnikat a možná se budeš dívat na tyto problémy jinak.
Kde a jak práskat již víš z předchozí odpovědi, ale bacha, ať někdo nezpráská tebe! 🙂

anonym

To maj chcípnout hlady? Dej jim pokoj!

ptáč

Komunismus ještě trvá? Kde se dá sehnat červená knížka, že bych se pro ni rozběhl? Všechno se musí někde hlásit, no to víte, pořádek musí být. Hlavně nežalovat na ty, co rozkrádají miliardy, s těmi se musí zadobře, soudruhu!

ivzez

@Kapitán:
Jestli s Vámi zaměstnavatel uzavřel smlouvu až od data jejího sepsání,
pracoval jste na černo, přestože jste si myslel, že ne.

To je právě důvod, proč mne to tolik štve.

Kdybyste si byl mohl vybrat, dal byste podle mne přednost smlouvě (většina zaměstnanců pracujících na černo si to nezvolila dobrovolně – nic jiného nenašli).

A ke zdravotnímu pojištění:
Jestli jste nebyl bez práce nebo evidence na ÚP celý kalendářní měsíc,
nebudete nic doplácet.
Příklad:
Nastoupil jste 1., zaměstnavatel uzavřel pracovní smlouvu od 15. dne v měsíci. Za dobu od 15. do konce měsíce odvede zdravotní pojištění zaměstnavatel a Vy nebudete nic doplácet.