Avatar uživatele
Zlatý

Kdo je autorem pokřiku "Spartá, spartá, bůůzerántůů partáá"?

Kdo ho vymyslel?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Kdo je autorem se nedovíme. Článek " Jude Slavie“ je i historický nesmysl: Pražští Židé fandili většinou Spartě" trochu víc napoví.

http://www.efotbal.cz/…

Vladimír Kučera píše ve svém sloupku v r. 2004.

" Přišel v něm na to, že ze známého Poláčkova románu „Muži v ofsjadu“ vyplývá, že za první republiky fandila většina pražských Židů Spartě. Kučera mj. napsal:

„Stalo se třeba zvykem pokřikovat na hráče Slavie „Jude“. Možná to „sešívaným“ trochu přinesl pan Načeradec z Mužů v ofsajdu od Karla Poláčka. Neboť tento tlustý majitel obchodu konfekcí a gumáky byl Žid jako poleno. A byl současně také zarytý příznivec červenobílých. Dáme-li to hezky dohromady, co jiného mohou být slávisté než Jude. Kluci jedni sešívaní, židovští..."

http://www.efotbal.cz/…

Původ pokřiku má historické ppzadi,, jak rovněž zmiňuje ejen fotbalový historik Vladimír Zápotocký. Je třeba srovnat vztah Pražanů ke SLávii či Spartě a pokřik na Slavii. Význam slvoa buzerant.

"Je třeba rozlišovat nadávky jednotlivců (ty byly, jsou a budou při fotbale přítomny ,co svět světem bude stát) a organizovaným skandováním. A stejně tak motivaci a interpretaci takových skandování.

Kdysi tradiční ,,Sparta,buzerantů parta" (které jsem mimochodem už hodně dlouho na stadionech neslyšel )se mi kdysi docela zamlouvalo ,aniž bych měl cokoliv proti homosexuálům. Toto slovo lze totiž chápat také ve významu ,,ten,kdo buzeruje", tj.provokuje, otravuje, obtěžuje ,baví se štvaním druhých, vyvolává konflikty atd.(podobně jako spekulant = ten, kdo spekuluje)- což myslím na mnohé (jistě ne všechny) sparťanské příznivce docela sedí.
Možná tak zní těm, co to skandují ,ale z ryze technického hlediska přízvisko Jude opravdu žádná nadávka není. .Zdaleka ne každý Žid je sionista a není fér házet všechny do jednoho pytle - rozhodně ne všichni Židé podporují rasistickou politiku státu Izrael... Pokud to její adresát jako nadávku bere ,pak vlastně přiznává své předsudky vůči všem Židům jako takovým. V opačném případě jej musí slovo ,,žid" urazit asi tak jako slovo ,,židle" .

atd.
--
Nejsem fotbalový fanda, ale nelíbí se mně urážlivé pokřiky, nadávky, často vulgární, atd. které se objevovaly (zřejmě i objevují) na stadionech. ( Týká se samozřejmě nejen fotbalu, ale stačí číst příspěvky na netu. Čím vulgárnější, tím je mnozí považují za "dokonalejší" a smysluplnější.)

Jde vlastně o zneužití fráze, někdy záměrně, jindy z lhostejnosti, dobového kontextu , nenávisti. Jako by někteří jedinci nebyli schopni myslet. Pro mnohé je to jen jednostranný pohled - černé nebo bílé. Další zevšeobecní a zneužijí v jiném kontextu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

buď to byl Z. Izer a nebo někdo rozumný


Avatar uživatele
Stříbrný

Nevím, kdo je autorem, ale myslím si, že zazněla ve filmu Proč?, ke kterému psal scénář R. John, takže možná on.

http://www.csfd.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

annas: no a neřvali na ně "jude" spíš z toho důvodu že mají na dresu na prsou pěticípou hvězdu

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Je to tak. Vypadá to tak, že lidé židovského původ nesbyli ani u zrodu Slavie. Zřejmě za pokřikem byla neznalost a záměna hvězdy, kterou Slavie nosí na prsou. Pěticípá x šesticípá hvězda
---

Co na to říká fotbalový historik V. Zápotocký?

Se zajímavou verzí přichází fotbalový historik Vladimír Zápotocký, podle kterého se tento hanlivý pokřik křičel prvně už v roce 1922.

„V listopadu se jednou hrálo derby se Spartou a víkend před tím projížděl přes Prahu West Ham United z Berlína do Vídně. Slavia si s West Hamem domluvila utkání na neděli a pojistila si ho u pojišťovny Slavie proti dešti. Funkcionáři Slavie už tehdy spolupracovali s meteorologickým ústavem, a tak v neděli skutečně pršelo a zápas se kvůli tomu neodehrál. Funkcionáři Slavie však přemluvili tým West Hamu, aby se utkání odehrálo následující den. Slavia tak za jedno utkání inkasovala hned dvakrát. V neděli od pojišťovny a v pondělí od diváků, což Sparta nemohla unést a když Slavia nastoupila za týden na Spartě, tak diváci na její funkcionáře pokřikovali – vy židi,“ říká historik Zápotocký."


http://www.supporters.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

?

 

Zajímavé otázky v kategorii Sport

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Sport

Zlatý Drap 295
Zlatý marci1 173
Zlatý annas 149
Zlatý gecco 146
Zlatý hanulka11 135
Zlatý Lamalam 109
Zlatý Alesh 106
Zlatý mosoj 106
Zlatý quentos 95
Zlatý Kepler 88

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.