annas

Kdo a kdy jako první získal patent na pneumatiku plněnou vzduchem?

Prodávají se ještě dnes pneumatiky se jménem vynálezce a výrobce?

Nejlepší odpověď
annas

Patent na moderní vzduchem plněnou pneumatiku získal John Boyd Dunlop v roce 1888.
Ano pneumatiky se prodávají s tímto názvem dodnes, patří mezi ty kvalitnější.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pne­umatika

Další odpovědi
hanulka11

John Boyd Dunlop pracoval jako veterinární lékař v Belfastu ve Skotsku. V roce 1888 doporučil doktor malému synovi Johna Dunlopa jízdu na kole. Dítě se na tříkolce drkotalo po nerovné vozovce a při jízdě po trávníku zanechávala tříkolka hluboké rýhy. Proto Dunlop potáhl obvody kol gumovými hadicemi, které na koncích spojil tekutou gumou a naplnil vzduchem pumpičkou na fotbalový míč.

O vynálezu se dozvěděl výrobce jízdních kol z Belfastu a Dunlopovi doporučil si vynález patentovat. Tak John Dunlop získal 23. června 1888 patent číslo 10607 na pneumatiku plněnou vzduchem. O čtyři měsíce později byl k patentu přidán dodatek chránící ventilek. Dunlop však nebyl první, koho nápad s pneumatikou plněnou vzduchem napadl. Kolem roku 1850 přihlásil Angličan Thomson svůj patent na výrobu kaučukových obručí plněných vzduchem. Tento patent však nebyl uveden do výroby, protože jízdní kola v té době byla příliš vzácná.

Dne 28. února roku 1888 díky Dunlopově patentu vyjelo první vozidlo se vzduchem plněnými běhouny.

V květnu roku 1889 se Dunlopovy pneumatiky s velkým úspěchem ujaly na cyklistických závodech. Patent odkoupil víceprezident Irského sdružení cyklistů za 500 liber. V roce 1893 byla založena továrna na výrobu pneumatik a John Dunlop v ní půsopil jako společník. Podnik se rychlo rozvíjel. V německém Hanau byla založena pobočka s názvem Dunlop Pneumatic and Tyre Co., GmbH

pneumatiky s touto značkou se prodávají dodnes

Zdroj: http://www.fi­nancnici.cz/john-boyd-dunlop