Pavel1212

Kde všude platí vyhláška na dodržování nedělního klidu do 13 hodin?

Je nějaký seznam měst a obcí, kde v tuto dobu nemůžu používat motorové pily, sekačky na trávu a podobná hlučná zařízení?

Nejlepší odpověď
venkovan

Existuje jistý hygienický právní předpis a směrnice EU o hlukových limitech (lze najít na stránkách ministerstva zdravotnictví). Obce mohou podle zákona o obcích vydávat svoje vyhlášky, tedy i třeba k dodržení limitů hluku v určitých dnech. Nicméně vyhlášky nesmí být výrazně přísnější než vyšší právní předpisy.
Střelím trochu od boku abych nemusel hledat, doba nočního klidu je od 22 do 6 hodin. O víkendu a svátcích je myslím od 20 do 8 hodin (odhaduji). A obce si potom obecní vyhláškou ještě trochu ten čas upravuji. Nicméně pokud máte pocit, že obecní vyhláška je přísná, je třeba se obrátit na příslušný krajský úřad aby ji prověřil. Často ji ruší, protože bývají moc přísné. Naopak pokud máte pocit, že v okolí máte vysoký trvalý hluk (z výroby, staveb apod., je třeba se obrátit na krajskou hygienickou stanici aby provedla měření.
A jinak buďte rád, že máte v neděli klid do 13 hodin. U nás se hlučné stroje nesmí používat celou neděli a svátek. A i když mne to někdy štve protože potřebuji v neděli pracovat, tak to až na nutné výjimky respektuji abychom tu alespoň jeden den v týdnu měli trochu pohody (stejně se najde nějaký blb, který v sobotu se válí v posteli či u Tv a v neděli vše dohání).
Toto jsou limity hluku. Pro představu – motorová pila, křovinořez přes 100dB, motorová ekačka na trávu okolo 80 – 90 dB, mluveníé slovo okolo 40 dB.

Limity hluku jsou stanoveny
Pro vnitřní prostory staveb:
v denní době 40 dB
v noční době 30 dB
Pro venkovní prostory staveb (chráněný prostor):
základ v denní době 50 dB
základ v noční době 40 dB
k němu se připočítává:
hluk z pozemní dopravy na veřejných silničních a železničních komunikacích + 5 dB
hluk v okolí hlavních pozemních komunikací a ochranném pásmu drah + 10 dB
tzv. stará hluková zátěž (historicky existující hluk z dopravy) + 20 dB

A k tomu seznamu – kdysi jedna organizace dělala sběr takových vyhlášek. její adresu neznám Ale zkuste si na webu projít obecní vyhlášky více obcí a najdete, že většina trochu větších „hlukové vyhlášky“ mají.

Další odpovědi
anonym

Tato vyhláška snad platí pro všechny,jen některé obce tuto vyhlášku upravují.Zastávám názor,aby aspoň v neděli byl v obci klid.

Drap

Tato vyhláška je obecní. Tvoří si ji a upravují vlastní zastupitelstva, takže v různých obcích je to různé. Některé menší obce ji nemají vůbec, protože ji nepotřebují a žádný zákon neukládá že by musela být. Celkový seznam asi neni, jednotlivé vyhlášky by měly jít dohledat na internetových stránkách jednotlivých obcí.