zjentek

Kde seženu nějaké fakt pořádné digitálky, především bez ručiček?

Odpovědi
elkon

Třeba tady, měl jsem hodinky Casio, ve kterých vydržela baterie 12 Let i když jsem je používal také jako budík. A to v návodu psali, že má vydržet 7 let. https://www.ho­dinky.cz/casio-digitalni/ Byly kovové a jsou i v této nabídce.

Pepa25

Digitálky? Nejsou lepší chytré hodinky? Ale budiž, prodávají se i modely pro staromilce: https://www.hodinky-365.cz/casio-collection-a164wa-1ves-x147713

Hlada

Klasické digitálky koupíš za 60 Kč.
https://www.a­liexpress.com/i­tem/32983075629­.html?spm=a2g0o­.detail.1000023­.9.76866f5dHE2­FWe

cochee

Móda digitálek z „osmdesátek,“ jak je prodávali veksli na burzách a později Vietnamci, se vrací, dokonce ty hodinky vypadají ve shodě s retro stylem úplně stejně jako tehdy :) myslím, že nebude problém je sehnat. Já jsem ty opravdu klasické neměl, měl jsem mechanické, dostal i koupil jsem pak později ony „digitálky s ručičkami“ – ne quartzový mechanický strojek, ale opravdu digitální s „velkoplošným“ displejem, na kterém se zobrazovaly „ručičky.“

Mc Merkurion

… správné digitálky jdou jen bez ručiček, podle toho, se jmenují digitálky >>> číslice jsou uzpůsobeny tak, že je lze snadno zapsat pomocí jednoduchých čar …
… a ne proto, že jsou na baterky …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Mc Merkurion: to je na polemiku. Digitální neznamená, že jdou „číslice zapsat pomocí čar“, i když ten sedmisegment je poměrně geniálně vymyšlen. Ostatně modernější displeje nejsou segmentové, ale maticové, takže číslice se nevykreslují pomocí sedmi segmentů, ale pomocí hejna teček. Viz třeba https://cutt.ly/Uj­VkMv1 . „Digitální“ neboli diskrétní, nespojitý je opak k „analogový“ – spojitý, kontinuální. Takže analogové hodinky ukazují čas spojitě, ručička se pohybuje plynule (alespoň tedy minutová, u sekundovky jdou vidět trhavé pohyby, tak jak je způsobuje princip nepokoje s kotvou), kdežto digitální hodinky ukazují čas s přesností nějaké nejmenší jednotky, typicky sekundy a mezi těmito jednotkami vlastně neukazují čas správně. No a proto je možné provést vlastní vizualizaci času pomocí číselného vyjádření. Ovšem digitální hodinky jsou i ty ciferníkové s quartzovým strojkem a rádoby analogovým, ručičkovým, ciferníkem – jenže sekundová ručička se zde chová stejně jako číslice na LCD displeji, ukazuje s krokem po jedné sekundě a nic mezi tím.
Pamatuješ na mechanické informační tabule na nádražích a letištích? Jejich součástí byly/jsou i hodiny s úplně stejným principem jako textová část informací, na hřídelce visí deset „praporků“ s namalovanými číslicemi 0–9 a nějaká mechanicky ovládaná zarážka drží číslici a po jedné sekundě „pustí“ další lístek. To jsou taky digitálky, tentokrát elektro-mechanické. A na baterku nejsou, možná jen jako záložní zdroj. Nádražní hodiny, které byly poháněny z tzv. matičních hodin napěťovým impulzem s periodou většinou jedna minuta (neměly vteřinovku) – také „digitálky.“

Mc Merkurion

… na polemiku to je, ale po vizuální stránce je to jasný >>> digitálky ručičky nemaj (teda krom tý, na který jsou) …

zjentek

Cochee, právě proto jsem podtrhl – ne s ručičkami. Taky jsem měl (možná mám) digi s ciferníkem jako u klasiky, číslicemi a ručičkami. (;

cochee

Jj :)