Danina65

Kde se vezme voda ve vytěženém žulovém lomu?

Vytěží se kámen, zůstane suché dno, artézskou studnu nepředpokládám.Po x letech je tam třeba 5 – 6 m vody, přítok a odtok není.

Nejlepší odpověď
annas

Mnoho lomů se přirozeně naplní vodou a po opuštěn se stane jezerem a vznikne „lomové jezero“.

Lomy v rovinných oblastech s mělkou podzemní vodou, nebo které se nacházejí v blízkosti povrchové vody, často mají technické problémy s drenáží, proto se při těžbě musí voda odčerpávat.

Po ukončení těžby však mohou podzemní vody pronikat a v lomu se shromažďuje i dešťová voda.

Hloubka lomu závisí na srážkách v oblasti.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Quarry
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Quarry_lake

Další odpovědi
Kepler

Je to úplně jednoduché: při těžbě kamene se občas dostaneme na místa, kde je úroveň spodní vody vyšší (třeba i v okolí), než dno lomu. A tak to pomalu prosakuje, až je z toho jezírko.

Drap

Většina žulových lomů u nás jsou tak zvané nebeské rybníky. Jedná se pouze o vodu ze srážek. Jsou tak i některé rybníky, které nemají přítok. V žulových horninách bývá pramen jen zcela vyjímečně.

Danina65

S těmi srážkami nevím.Znám lom, kde za posledních pár let stoupla voda o 40 cm a naše republika hlásí dlouhodobě sucho.

Drap

Tam jsou ty podmínky trochu jiné. Voda se odpařuje jen na povrchu a díky vysokému sloupci vody neni úbytek tak velký.
Pevnou žulou ani spodní voda neprosakuje. Znám několik takových lomů v Jeseníkách a v Rychlebech. Voda se dokáže u zde tak vyčistit, že za příznivých podmínek je i pitelná. Díky tomu, že lomy /ty žulové/bývají většinou ve svahu, takže se do něj při dešti stahuje voda z podstatně větší plochy.
Pokud dáš na zahrádku sud s vodou a na jaře ho naplníš, nebudeš vodu odebírat, tak vody třeba ubude/podle srážek(, ale na podzim tam stále voda bude.