Larissa

Kde se píše i/y? – skloňování

Jak poznám, jestli v té či oné větě se má napsat příjmení s tvrdým nebo s měkkým „i“?
Třeba Havlovy, podle kterého vzoru to jde?

Věta: Havlovi šli do obchodu.
Než jsem poznala Havlovy, tak můj život byl dosti stereotypní…

Jak se to určuje?

Nejlepší odpověď
manon

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=400
O tom, jaké i/y rozhoduje pád. V 1. pádě kdo, co = Havlovi, ve 4. pádě vidím koho, co = Havlovy.

Další odpovědi
anonym

Mohu jenom doporučit tisíckrát odzkoušené – vypomoz si přidáním ukazovacího zájmene „ten“. Potom to budou TY Havlovy děti (probůh, a on nějaké má???), TI Havlovi šli do obchodu, TA děvčata si koupila nové šaty, TY děti se smály na celé kolo, TO ovoce stálo hříšné peníze.
Když selžou všechny poučky naučené ve škole, tohle funguje.