Dvorní šašek

Kde má svůj původ označení „kancelářská krysa“? Co má krysa společného s kanceláří?

Vztahuje se na to nějaká legenda?

Nejlepší odpověď
marci1

Prostě lidé pracující v kanceláři žijí velmi podobným způsobem jako krysy. 😄

1/
Na venkov je to moc netáhne. Zdržují se ve velkých městech (nejvíc jich je údajně na Manhattanu).

2/
Milují sucho, čisto a teplíčko. Ideálně v těch nejvyšších patrech v okolí. Kdepak někam ke kanálu!

3/
Jsou nicméně ochotné přemisťovat se potrubím. Metrem, výtahem, tunelem Blanka…

4/
Což nám připomíná, že jde o výborné šplhouny. A bacilonosiče.

5/
Svá kancelářská hnízda mají krysy vystlaná směsí papíru a čehosi dalšího.

6/
Ačkoli oplývají značnou inteligencí, ve svém domácím teritoriu bloudí jako v labyrintu. Pro některé jedince je skoro nemožné dostat se ven. Nebo dovnitř.

7/
A těch překážek, co na ně nachystal někdo nahoře! Někdo, kdo na nich dost možná jen dělá pokusy.

8/
Kancelářská krysa toho často zakusí fakt hodně. Snad proto většina jedinců nepřežije v dané kolonii déle než tři roky.

9/
Zdá se, že většina krys v tom kancelářském labyrintu vlastně maká jen pro kus žvance.

10/
Když je řeč o stravě: Jejich jídelníčku vládne junk food.

11/
Nejčastěji se proto koncentrují v kuchyňce, u ledničky plné zkažených věcí, které nikomu nepatří. Tam je to jejich. Tam jich je.

12/
Jejich tlupy běžně čítají 20–60 jedinců, kteří spolu zvládnou pobývat na velmi malém prostoru, aniž by se navzájem pokousali.

13/
Silnou motivací, proč se sdružují do početných populací, je vedle jídla také rozmnožovací pud. Ten se ozývá především na vánočním večírku.

14/
Mnozí mají ve vedení krysaře. A ten je vede, víte kam…

15/
Hodně lidí k nim chová odpor, aniž by k tomu byl důvod. Přitom jde o tvory inteligentní, učenlivé, nenáročné a snadno ochočitelné.8-)

https://www.kan­celareinfo.cz/cla­nek/novinky/15-dukazu-ze-kancelarske-krysy-jsou-fakt-krysy

Další odpovědi
annas

V archivu je otáziká na bezpáteřní krysu.

hhttps://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-spojeni-bezpaterni-krysa

Víme, že krysa je šiřitelem nemocí, škůdcem skladů apod. Takže se její chování přeneslo na lidi,. Je špatné, co je skryté, utajené, co škodí. Tedy nečestné. jednání. Takže krysa přeneseně = zákeřný a bezcharakterní člověk. Takže výraz bezpáteřní je jistým způsobem nadbytečný.

Původ: Krysa se regionálně nazývala německá myš, němkyně, němka. Slovo krysa převzal Jungmann z litevštiny. Takže toto pojmenování zřejmě vzniklo počátkem 19,. století v době NO a vyjadřoval určitou nenávist třeba proti těm, kteří propagovali němčinu a bránili šíření češtiny.

.
Jinak význam se rozšířil a používá se o lidech připomínajících svými vlastnostmi nějak krysy, třeba i krysa zloděj.

Podle etymologie a významu slov., historických slovníků atd

Původ slova jsem převzala z Etymologickéího svolovnoíku Jiřího Rejzka

krysa, krysí, krysař. Přejato za obrození
(Jg) z r. krýsa tv. Původ nejistý. Obvykle se vykládá jako expr., neznělá varianta k psl. *gryz-, které je v :hryzat
(HK), ale přesvědčivé to není..

Slovo kancelář pochází z německého Kanzleio, a to z latinského cancelliá = mříž – úřednící měli umístěné stoly za mřížmi či v kóíji, odděleně od klientů.

V okolí ú řednoíků žily i krysy, které majírády teplo. Od pradávna jsou krysy považovány za škůdce, nepřátele, kteří šířili nemoci, ohrožovali zemědělství, hospodářství či potravinářství.

Vlastnosti krysy, z nich si můžete vybrat, které a jak se projevují u kancelářské krysy

https://www.ho­roskopy.cz/cin­sky-horoskop/charak­teristika/kry­sa

"Krysa má velmi silný charakter a většinou dosahuje všech cílů, které si vytyčila. Někdy jedná podle principu všechno, nebo nic. Chce udělat kariéru, je pilná a zodpovědná. Když se jí člověk postaví do cesty, ukáže mu své ostré lokty. Díky neuvěřitelně silnému šarmu se na ni nikdo nezlobí moc dlouho. Lidé v jejím okolí se k ní cítí velmi silně přitahováni. Má veliký okruh známých a obdivovatelů.

Silné stránky
Mezi dobré povahové rysy tohoto znamení patří ambicióznost, cílevědomost, loajalita, nezávislost, vysoká kreativita, umění se pohybovat ve společnosti, vtipnost, chytrost a v neposlední řadě smyslnost.

Slabé stránky
Krysa si libuje v klepech a pomluvách. Ráda kritizuje své okolí a je velmi zvědavá. V soukromí dává průchod žárlivosti, nezřídka je i výbušná, až agresivní. Jakmile si něco umane, nikdo ji od toho neodradí.!

https://www.ho­roskopy.cz/cin­sky-horoskop/charak­teristika/kry­sa

Metonymií se negativní vlastnosti rozšířili na úředníky. Uvádím některé – ostatnoí ýýš. Kdo byl první a pojmenování vytvořil se nedovíme.

Kancelářská krysa je např,l ten,
kdo pracuje v kóji v otevřené kanceláři, odděoeně od příchozích
v okolí jsou krysy, zapáchajíci
kdo tráví příliš dlouho v kanceláři a ve vzácných případech se dokonce někdy pokouší žít ve své kanceláři společně s krysami
špehuje kolegy, juniory a šéfy, poslouchá rozhovory , telefonní rozhovory, čte poštu na cizím stole a kontroluje i odpadky.
ke klientům se chová nadřazeně, arogantně, často je agresívníí, klienty ponižuje., šéfoví podléíza´átd.

Ještě něco z SK
" Kto pracuje v kancelárii a obyč. má dobrú, nie príliš namáhavú prácu; úradnícka krysa , kto striktne, tvrdo a bezmyšlienkovite dodržiava predpisy, byrokratický človek"
h

https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=kry­sa&s=exact&c=Y998&cs=­&d=kssj4&d=psp&d=og­s&d=sssj&d=or­ter&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ssn&d=h­ssj&d=bernolak&d=nou­ndb&d=orient&d=lo­cutio&d=obce&d=pri­ezviska&d=un&d=ps­kfr&d=pskcs&d=psken#

petrph

Ani nevím že by se tenhle termín používal pro úředníky obecně. Kde se ale někdy používal, bylo na vojně pro vojáky, kteří pracovali ve vojenské kanceláři, a běžní vojáci jimi pohrdali. A nebo tedy během války, i úředníci v civilu, kteří nešli na frontu bojovat..
Zalezlí jako krysy, tak se to říkalo

paul1

Svého času jsem se z nedostatku jiných příležitostí živil pár let kancelářskou prací,
tvořil jsem zákony, či předpisy nejnižší právní síly, t.j. normy. Později se našly jiné
příležitosti ke tvořivé práci.

Zdroj: https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/kancel%C3%A1%C5­%99sk%C3%A1_kry­sa

terry

Neoblíbenost?

magorvkleci

Asi to nemá nic společného, ale zajímavá je podobnost německých termínů Bürokrat a Büroratte.

annas

Ale má. Souvisí to s přenášením významu. Slova mají význam základní a přenesený pomocí metafory či metonymie. atd,. To platí i u krysy. Lze srovnat vlastnosti krysy i člověka. Chce to využít i předstravivost.