BarboraV

Kamaradka ztratila ceskou obcanku ve sve zemi. Zadala pres ambasadu o novou obcanku. Nevite, za jak dlouho ji prijde?

Kamaradka ztratila ceskou obcanku ve sve zemi.Zadala pres ambasadu o novou obcanku.Nevite za jak dlouho ji prijde?

Kamaradka pochazi z treti zeme, ale nekolik let zila v CR. Ted se vratila zpatky domu, ale chysta navrat do CR, az ji ambasada posle novou ceskou obcanku. Dekuji.

Odpovědi
Edison

Má českou občanku? Takže má i občanství? Pak nevím, nač čekat… ať se vráti hned a vyřídí to na úřadě s rozšířenou působností. Pokud občanství nemá, pak asi směrovat dotaz na MZV, případně na cizineckou policii.

led

„Občané, kteří se zdržují delší dobu mimo Českou republiku a skončí jim platnost občanského průkazu, si mohou požádat o vydání nového občanského průkazu až po návratu z ciziny.

Při ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu obdržíte Potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení není náhradní doklad za občanský průkaz (není to veřejná listina, neobsahuje fotografii).

Občan si může také požádat o vydání občanského průkazu při návštěvě České republiky. Je však třeba počítat s lhůtou 30 dnů pro vydání občanského průkazu. Od 1. července 2018 lze vydat občanský průkaz také ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů za správní poplatek 500,– Kč nebo v pracovních dnech do 24 hodin za správní poplatek 1.000,– Kč. Občanský průkaz vydávaný do 24 hodin lze převzít pouze u Ministerstva vnitra na adrese: Na Pankráci 72, Praha 4 (metro C – stanice "Pražského povstání“)."

Zdroj: http://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx?q=Y2hud­W09MTI%3d

terry

A co jí řekli na té ambasádě?
Pochybuji, že jí pošle novou občanku. Spíš ten náhradní doklad.
A teď pravděpodobně není potřeba. K návratu bude potřebovat asi cestovní pas a tady si o novou občanku zažádá.

led

„Zákon o občanských průkaz neumožňuje podání žádosti o vydání občanského průkazu ani převzetí vyhotoveného občanského průkazu na zastupitelském úřadu v zahraničí.“ http://www.mvcr­.cz/clanek/zpra­vodajstvi-vymena-op-po-navratu-z-ciziny.aspx

http://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx?q=Y2hud­W09MTI%3d