lukas

K čemu slouží spáry v obchodních centrech?

V mnoha velkých obchodních domech, např. OC Chodov, se na chodbách nalézají takové spáry které jakoby rozdělují prostor – najednou je přes celou podlahu guma nebo kov, po zdech a tuším i stropu taky.
K čemu to slouží nebo sloužilo? Vypadá to jako kdyby tam měla/mohla patřit nějaká zábrana ale ta se očividně nemá odkud přesunout. Je to snad nějaký postup stavby – oddělení úseků nebo to má něco společného s požádní ochranou?

Díky za odpovědi ;)

Nejlepší odpověď
Bumbes

Nejspíš to bude mít něco společného s dilatací (rozpínáním) různých materiálů. Podobné spáry se dají nalézt na většině velkých kompaktních staveb, mostech, velkých ucelených plochách (betonová parkoviště v parkovacích domech, velkokapacitní bazény, a pod.), v tunelech, monstrozní opěrné zdi, atd…
Například i mezi kolejnicemi bývá tzv. dilatační mezera v letních teplých měsících neznatelná – v zimě několikacenti­metrová.
U potrubí (parovody, ropovody,..) se zas používá dilatační smyčka.