duch svaty

K čemu je ta předmanželská smlouva? Není to neochota sdílet dobré i zlé? Či snaha nerozdělit se o příjmy a majetek?

Ochranu před zkrachovalým podnikáním a exekucemi vynechám, teď nemám nic, ani dluhy jsem nikdy neměla, mohu tak sňatkem jen získat a přitel má hezké příjmy ze zaměstnání, nepodniká. Asi by mě smlouva, že budou veškeré budoucí příjmy jen jeho a nebudeme hospodařit společně, docela urazila. Nebo co se tak v předmanželské smlouvě ještě upravuje? Jak pak budeme přispívat na společnou domácnost a děti? Bude plnit manželství ještě svoji ekonomickou funkci, jak vyjdu když budu třeba doma na mateřské?

Nejlepší odpověď
dubraro

V takové smlouvě si tedy partneři mohou upravit to, zda budou mít jako manželé společný majetek, co tam bude patřit nebo zda budou mít každý zcela oddělené jmění. V předmanželské smlouvě nelze upravovat třeba to, komu připadnou děti po rozvodu nebo kdo bude platit jaké výživné. Týká se skutečně jen majetku.
Jinak si tam můžete napsat co budete chtít, ale nebude to právně vynutitelné.
Tisícileté zkušenosti s manželskými smlouvami mají Židé, říká se tomu „ketuba“. Jde v nich také zejména o majetkové záležitosti, zejména zajištění ženy po případném rozvodu, ale například i o to, že si budou navzájem poskytovat „manželské povinnosti“ – odpírání sexu manželovi je u nich důvodem k rozvodu.

Zdroj: https://dostup­nyadvokat.cz/blog/pred­manzelska-smlouva

Další odpovědi
_Bůh_

Žena je dnes emancipována, má se postarat sama o sebe.