annas

Jste při čtení pozorní?

Tulipán, původně pocházející z Asie, kde rostl volně – pochopitelně nevyšlechtěný – za svůj rozvoj i jméno vděčí doktoru Nikolasi Tulpovi, jehož proslavil nejen fascinující obraz génia šerosvitu Rembrandta. On totiž nebyl pouze výtečným lékařem či anatomem, ale i mužem mnoha různých talentů, naučil např. Nizozemce pít čaj.

Které z následujících tvrzení nevyplývá z textu?

A. 1. Tulipán původně pochází z Asie.
2. Jméno dostal po doktoru Nikolasi Tulpovi.
3. Doktor Tulp udělal čaj v Nizozemí velmi populárním.
4. Remrandt pomáhal doktoru Tulpovi šlechtit tulipány.

B. Které tvrzení vyplývá z textu?

  1. Není jednoznačně určeno, zda byl doktor Tulp malíř, nebo byl portrétován.
  2. Rembrandtovi se říká genius šerosvitu.

Doplňuji:
Popelka má svou odpověď správně.

Nejlepší odpověď
1popelka1

  1. – z textu nevyplývá 4)
  2. – z textu vyplývá 2)

Doplňuji:
Bumbesi, ještě neděkujte, možná to mám špatně.
Ještě mě totiž napadá, že pokud text A) 2) nenavazuje na A)1), a nemluví se tedy o tulipánu, tak je možné, že i A) 2) nevyplývá z textu. Jedna z hypotéz 🙂 Ale to už bych opravdu hledala mezi řádky. Možná by přesněji mělo znít A) 2) – „TULIPÁN dostal jméno po tom a tom“. Ale jak říkám, to už by se moc doslovně rozebíralo… Nějak se do toho začínám zamotávat 🙂. Takže si stojím za původní odpovědí A-4).

Další odpovědi
Bumbes

Asi jsem včera moc bumbal, neb mi nedochází VoCoGo v této otázce…

Děkuji popelce, už mi to pomalu došlo…

Miroslavst

Já bych řekl, že je to za A4, jelikož o tomto není v textu ani zmínka.
Z a B bych řekl, že z textu vyplývá jednička. Rembrandt byl génius, ale není zde tvrzeno, že by se mu říkalo génius šerosvitu.